Kętrzyn: Ważne rozmowy o agresji rówieśniczej
Poczucie bezpieczeństwa lub jego brak przesądza o jakości życia każdego człowieka. O tym, jak poprawić poziom bezpieczeństwa uczniów i jak przeciwstawiać się agresji rówieśniczej z młodzieżą szkoły podstawowej rozmawiali kętrzyńscy policjanci.
Wroga i napastliwa postawa lub zachowanie względem kogoś lub czegoś, jest niestety dość częstym zjawiskiem obserwowanym w relacjach między ludźmi. Każde zachowanie, które powoduje krzywdę drugiej osobie - nazywamy przejawem agresji. Dzieci często nie zdają sobie z tego sprawy, dlatego tak ważne kwestie stały się tematem prelekcji z uczniami klas piątych. W czasie jej trwania, uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat rodzajów i przykładów agresji oraz przyczyn tego rodzaju zachowań wśród dzieci, a także, wraz z policjantami, starały się scharakteryzować sylwetkę ofiary i agresora.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się przede wszystkim tego, że agresją są nie tylko słowa - wyzwiska, groźby, kłótnie czy publikowanie ośmieszających zdjęć i filmików albo wysyłanie obraźliwych SMS-ów, ale również - to wszelkiego rodzaju wrogie miny i gesty oraz fizyczne przepychanki pomiędzy uczniami - uderzanie, podcinanie nóg, kopanie, duszenie czy opluwanie, a także niszczenie swoich lub cudzych rzeczy. Ważnym stwierdzeniem i wnioskiem spotkania było to, że bez względu na formę agresji, każda jest bolesna i niemiła dla drugiego człowieka, dlatego takich zachowań nie można lekceważyć i o niewłaściwym postępowaniu informować osoby dorosłe - rodziców, nauczycieli lub pedagogów.