Kętrzyn: Policjanci spotkali się z sędzią Anną Marią Wesołowską
W Srokowie odbyło się spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską. Wśród uczestników wykładu byli również kętrzyńscy policjanci zajmujący się na co dzień sprawami nieletnich. Dzięki takim spotkaniom funkcjonariusze mogą wymienić się spostrzeżeniami z innymi osobami, zajmującymi się na co dzień problemami młodzieży.
W czwartek 22 września 2022 r. dzięki uprzejmości Pani Grażyny Jolanty Bień Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Srokowie kętrzyńscy policjanci na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Kętrzynie insp. Dariuszem Ślęzak uczestniczyli w spotkaniu z sędzią w stanie spoczynku Anną Marią Wesołowską.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Stanisława Srokowskiego w Srokowie oraz Centrum Usług Społecznych w Srokowie. W ramach programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przeciwdziałania Uzależnieniom Behawioralnym na lata 2022-2024, Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025, a także Programu Wspierania Rodziny w Gminie Srokowo na lata 2022-2024.
Tematem wiodącym był „ Jak we współczesnym świecie zbudować stabilną rodzinę i bezpieczne otoczenie dla dziecka”. Podczas spotkania sędzia w stanie spoczynku Anna Maria Wesołowska przedstawiła jak obecnie wyglądają procedury prawne. Oprócz policjantów w spotkaniu uczestniczyli także nauczyciele, przedstawiciele pomocy społecznej, kuratorzy, przedstawiciele ochrony zdrowia, gminnej komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, oraz członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania przemocy w Rodzinie.
Anna Maria Wesołowska przypomniała, że najważniejszymi punktami dla dziecka w relacjach z rodzicami jest zgodna rodzina i dom bez nałogów oraz awantur. Zaznaczyła, że po spełnieniu tych punktów na kolejnym należy wymienić ilość poświęcanego im czasu przez opiekunów. Dzięki doświadczeniu zawodowemu prelegenta, policjanci mogli uzupełnić wiedzę na temat sposobu podejmowania działań zarówno profilaktycznych jak i prewencyjnych wobec osób małoletnich i nieletnich. Omawiając zagadnienia dotyczące przemocy, agresji, starała się przede wszystkim odpowiedzieć wszystkim zgromadzonym na pytanie, jak uchronić dziecko przed konfliktem z prawem. Biorący udział w spotkaniu policjanci zajmujący się na co dzień profilaktyką wśród nieletnich zgodnie podkreślali, że był to bardzo pouczający wykład i z pewnością wykorzystają przekazane porady w swojej pracy. Nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia.