Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Policjanci rozmawiali z uczniami szkoły średniej o cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej nieletnich

Cyberprzemoc i odpowiedzialność prawna nieletnich to tematy, które poruszyli kętrzyńscy policjanci podczas spotkania z młodzieżą z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie.

Internet jest bardzo użytecznym narzędziem. W dzisiejszych czasach wydaje się wręcz niezbędny i trudno już wyobrazić sobie bez niego współczesny świat. Ważnym tematem jest więc bezpieczeństwo w sieci oraz poczucie odpowiedzialności i świadomość poniesienia konsekwencji swojego zachowania niezgodnego z prawem.

Profilaktyka to wszystkie działania mające na celu zapobieganie, zmniejszenie ilości przestępstw i wykroczeń poprzez kontrolowanie czynników ryzyka, jak również ograniczenie okazji do ich popełniania. Dlatego też  w czwartek  (26.05.2022 r.) kętrzyńscy policjanci spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie by przybliżyć im kwestie związane z cyberprzemocą i jej skutkach oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich. Policjanci przypomnieli młodzieży o bezpiecznych zasadach korzystania z Internetu oraz poruszyli tematykę zagrożeń, odpowiedzialności za stosowanie przemocy w sieci. Podczas prelekcji, policjantki wraz z dzielnicowym omówili jak łatwo za pośrednictwem portali społecznościowych stać się ofiarą lub sprawcą przestępstwa oraz jak się zachować, gdy do takiej sytuacji dojdzie. Nastolatkowie dowiedzieli się, że poniżanie, nękanie, straszenie kogoś za pośrednictwem Internetu, czy telefonu, podszywanie się pod inne osoby, robienie komuś zdjęć oraz publikacja i udostępnianie ich bez zgody tej osoby to formy cyberbrzemocy. Policjanci wyjaśnili czym jest demoralizacja, jakie zachowania naruszają prawo oraz jakie konsekwencje swojego zachowania może ponieść osoba nieletnia. Ponadto podczas prelekcji zaznaczyli, że często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Uświadomili uczniów, że wbrew pozorom, nikt w sieci nie jest anonimowy i prędzej czy później poniesie konsekwencje swoich czynów.

To, jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość zależy od nas wszystkich. Tak samo, jak godzimy się na określone normy i zachowania w rzeczywistym świecie, tak samo kształtujemy je w Internecie. Rozsądnie korzystajmy więc z dobrodziejstwa jakim jest Internet, pamiętajmy o tym, że trudno jest usunąć treści, które raz tam trafią i dbajmy o to, by obojętność nie stała się cichym przyzwoleniem najpierw na zachowania niemoralne, a potem na popełnianie przestępstw.

  • Policjanci podczas prelekcji o odpowiedzialności
  • Spotkanie policjantów z młodzieżą
Powrót na górę strony