Kętrzyn: Cyberprzemoc i mowa nienawiści. Tematy spotkań policjantów z młodzieżą szkolną.
Cyberprzemoc, mowa nienawiści, hejt oraz odpowiedzialność prawna nieletnich były tematami spotkania, które kętrzyńscy policjanci przeprowadzili z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kętrzynie. Funkcjonariusze rozmawiali z młodzieżą o tym jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach oraz jak unikać konfliktów z prawem.
Kolejna szkoła w powiecie kętrzyńskim zaprosiła na lekcje o bezpieczeństwie policyjnego profilaktyka i dzielnicowego, w ramach szkolnych zajęć o cyberprzemocy. Przestrogi i wskazówki, którymi z uczniami podzielili się mundurowi, miały za zadanie nauczyć młode pokolenie przezorności i rozsądku w korzystaniu z zasobów sieci. Policjanci wyjaśniali uczniom, co należy zrobić w sytuacji zagrożenia.
Policyjna profilaktyka dotarła do kolejnej szkoły w powiecie kętrzyńskim. O cyberzagrożeniach z młodzieżą rozmawiali: aspirant Ewelina Piaścik i dzielnicowy aspirant sztabowy Jarosław Stanicki.
W Niepublicznej Szkole Podstawowej Klucz w Kętrzynie odbywały się zajęcia z policjantami. Podczas zajęć - mundurowi nie tylko podawali konkretne zagrożenia, jakie mogą pojawić się w sieci. Uczniowie poznali różnice pomiędzy zwykłą przemocą, a cyberprzemocą. Zapoznali się z najczęstszymi formami, jakie przybiera cyberprzemoc, a także z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jak powinien zachować się świadek przemocy oraz co należy zrobić, gdy sami staną się jej ofiarami.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o tym, jakie są skutki prawne popełnienia przez nieletniego czynu karalnego oraz czym jest demoralizacja. Temat odpowiedzialności prawnej wzbudził najwięcej emocji i zainteresowania, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjantów. Funkcjonariusze, przede wszystkim, przestrzegali i wskazywali, jak należy się zachowywać w Internecie, aby nie zostać wykorzystanym przez internetowych przestępców.
Podczas lekcji uczniowie dzielili się własnymi spostrzeżeniami i pytali się policjantów, jak należy zachować się, kiedy w sieci próbuje z nimi nawiązać znajomość ktoś, kogo intencje mogą być podejrzane.
Mundurowi radzili uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Policjanci przestrzegali, aby nie podawać nikomu obcemu żadnych informacji: adresu, numerów telefonów, czy też jakichkolwiek ważnych danych, które przestępca może wykorzystać do włamania się na konto bankowe czy konto pocztowe.
Policjanci zalecali, aby z Internetu korzystać w sposób mądry i unikać instalowania jakichkolwiek podejrzanych aplikacji, które jak podkreślali policjanci - mogą mieć nie tylko ukryte funkcje „szpiegowania”, ale mogą również oddziaływać na psychikę młodych ludzi i nakłaniać do wykonywania niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia – zadań.
Policjanci zaplanowali już spotkania w kolejnych szkołach powiatu kętrzyńskiego. Policyjna profilaktyka jest realizowana w sposób ciągły, a wszelkie zgłoszenia ze szkół są brane od razu pod uwagę i uwzględniane przy tworzeniu harmonogramu spotkań edukacyjnych.
Policyjna działalność edukacyjno-profilaktyczna ma za zadania nauczać, jak należy się bezpiecznie zachowywać, w każdej dziedzinie życia.