Kętrzyn: podinsp. Adam Sternik rozmawiał z młodzieżą na temat zagrożeń płynących z Internetu.
Komendant Komisariatu Policji w Korszach podins. Adam Sternik odwiedził jedną ze szkół średnich w Kętrzynie. Rozmawiał z młodzieżą na temat bezpiecznego surfowania po sieci internetowej oraz ogólnopojętego hejtu i odpowiedzialności prawnej.
Z dobrodziejstw Internetu chętnie korzystają młodzi ludzie, często tracąc kontakt z rzeczywistością. W dobie powszechnej cyfryzacji z sieci korzystają również przestępcy. Wyśmiewanie, zastraszanie, nękanie, podszywanie się pod inną osobę czy publikowanie niechcianego wizerunku, to tylko część ze sposobów jakimi posługują się osoby dopuszczające się cyberprzemocy. Dlatego tak bardzo ważna jest edukacja dotycząca zasad bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież.
W czwartek (28.04.2022) podinsp. Adam Sternik Komendant Komisariatu Policji w Korszach odwiedził uczniów Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie. Głównym tematem wielu rozmów były hejt, cyberprzemoc w sieci internetowej oraz odpowiedzialność prawna nastolatków.
Spotkanie Komendanta z uczniami liceum w całości poświęcone zostało cyberprzemocy. To negatywne zjawisko wykorzystuje media elektroniczne, takie jak Internet czy telefonia komórkowa. W swej lekkiej odmianie, opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przybierając głównie formę wyzywania, straszenia, lub poniżania kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych. Zdecydowanie bardziej drastyczną formą cyberprzemocy jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, dokonywanie wpisów na forach dyskusyjnych, czy też robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie ich w Internecie bez zgody osoby nagrywanej. Celem spotkań jest wykształcenie wśród młodzieży prawidłowej reakcji w sytuacjach związanych ze zjawiskiem cyberprzemocy. W trakcie zajęć z uczniami policjant omówił wszystkie formy i przejawy tego negatywnego zjawiska.
Czym jest cyberprzemoc?
- to rodzaj przemocy z wykorzystaniem mediów elektronicznych, najczęściej internetu i telefonów komórkowych. Problem cyberprzemocy może dotykać nawet połowy nastolatków.
Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się:
- wyzywanie, straszenie czy też poniżanie przy użyciu internetu lub telefonu
- robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody i ich publikacja w sieci
- podszywanie się pod kogoś (kradzież tożsamości).
W przypadku, gdy padniemy ofiarą przestępstwa:
- nie kasujcie wiadomości w telefonie, należy zrobić tzw. zrzuty ekranu (print screen) komunikatorów, stron internetowych, czatów i wkleić do dokumentu tekstowego, wydrukować e-maile i zarchiwizować wszystkie inne pliki, które mogą pozwolić na wykrycie sprawcy i udowodnić mu stosowanie cyberprzemocy
- jeśli sprawca przemocy jest nieznany i trudno ustalić jego tożsamość, trzeba skontaktować się z administratorem strony, aby usunął krzywdzące materiały
- aby uzyskać dane sprawcy od operatora sieci internetowej lub komórkowej, należy zgłosić sprawę policji, bo tylko sądom i policji można udostępnić takie dane
- kwestie prawne : w przypadku naruszania naszych dóbr osobistych w sieci można zwrócić się do policji (np. w zw. z art. 212 kodeksu karnego, czyli zniesławieniem, albo art. 190 kk - groźba karalna, art. 216 kk - znieważanie, art. 265 kk - nawoływanie do nienawiści i art. 257 kk - publiczne naruszenie praw i wolności obywatelskich)
Komentujemy, lajkujemy... Hejtujemy?
Hejt to internetowe obrażanie, które jest niestety zjawiskiem powszechnym. To forma przemocy słownej, bardzo często anonimowej. Przykre, krzywdzące komentarze dotyczące wyglądu, czy zachowania mogą być dla młodego człowieka wyjątkowo dotkliwym doświadczeniem. Powszechność hejtu wpływa również na innych odbiorców, którzy oswajają się z przemocą słowną w Internecie i przestają na nią reagować.
Jak hejt może wpływać na ofiarę?
Komentarze, pozornie błahe i nieszkodliwe, mogą pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje. Taka forma cyberprzemocy obniża samoocenę, może sprawić, że nastolatek zamknie się w sobie, odsunie od innych. Najczęściej powoduje przykre emocje: smutek, gniew, strach. Hejt może doprowadzić do depresji czy innych poważnych problemów psychicznych, a nawet do samobójstwa.
Spotkanie komendanta z młodzieżą zostało uwiecznione wspólną fotografią.