Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Zawsze zatrzymaj się przed przejazdem kolejowym!

Czy wiesz jak zachować się przed przejazdem kolejowym? Czy zawsze zatrzymujesz się i rozglądasz? Czy pamiętasz o bezpieczeństwie swoim i pasażerów? Zderzenie z pędzącym pociągiem może skończyć się tragicznie!

Statystycznie najgroźniejsze wypadki, które kończą się najczęściej śmiercią kierowców i pasażerów samochodów mają miejsce na przejazdach kolejowych. Przyczyn takich wypadków może być kilka. Należą do nich nieuwaga, brawura na drodze ale także nierespektowanie przepisów drogowych. Poniżej przypominamy jak zgodnie z przepisami należy zachować się przejeżdżając przez przejazd kolejowy.

 

Prawidłowe zachowanie kierowcy na przejeździe kolejowym

 

Zbliżając się do przejazdu kolejowego zgodnie z nakazem ustawodawcy należy zachować szczególną ostrożność. Co zatem to oznacza? Otóż kiedy dojeżdżamy do przejazdu kolejowego bezwzględnie powinniśmy zatrzymać samochód lub zwolnić oraz upewnić się, że nie zbliża się pociąg. Szczególnie uważać należy podczas warunków, kiedy widoczność jest znacznie ograniczona np. mgła, śnieg, deszcz itp. W przypadku kiedy zbliżamy się do przejazdu kolejowego z zaporami powinniśmy jechać z taką prędkością aby w razie potrzeby bezpiecznie zatrzymać się przed zamkniętą zaporą kolejową. W przypadku przejazdów wielotorowych nie należy wjeżdżać na przejazd po odjeździe pociągu bez upewnienia się, że po innym torze nie jedzie kolejny pociąg. Są to zachowania nakazane przez przepisy ruchu drogowego. Stosowanie się do nich zapewnia bezpieczne przejechanie przez przejazd kolejowy.

 

Rodzaje przejazdów kolejowych

 

W ruchu lądowym możemy rozróżnić kilka rodzajów przejazdów kolejowych. Poszczególne rodzaje tych przejazdów oznaczone są kategoriami bezpieczeństwa. Najbezpieczniejsze są przejazdy z zaporami i półzaporami, w których zamknięta lub otwarta zapora/półzapora wyznacza moment, kiedy można albo nie wjechać na przejazd kolejowy. Jednak nawet na tych przejazdach należy dla bezpieczeństwa i pewności wjeżdżając na tory rozejrzeć się czy jest bezpiecznie. Trochę mniej bezpieczne są te przed którymi widnieje pionowy znak STOP, a pod tym znakiem tzw. „Krzyż św. Andrzeja” oraz sygnalizacja świetlna. Na tych przejazdach należy bezwzględnie stosować się do znaku STOP oraz sygnalizacji świetlnej. Trzeba zatrzymać się przed przejazdem kolejowym, jeśli czerwone światło sygnalizacji przestanie migać należy się rozejrzeć czy przejazd jest bezpieczny, a następnie można przejechać. Kolejnym i najbardziej niebezpiecznym przejazdem jest ten, przed którym jest tylko pionowy znak STOP a pod nim „Krzyż św. Andrzeja”. W związku z brakiem sygnalizacji oraz zapór/półzapór, należy się zatrzymać przed przejazdem i ze szczególną uwagą upewnić o bezpiecznym przejeździe. Oczywiście jest jeszcze rozróżnienie na przejazdy wielotorowe i jednotorowe. Szczególną ostrożność i uwagę należy zachować na tych wielotorowych.

 

Zachowania zabronione na przejazdach kolejowych

 

Zabronione jest omijanie i przejeżdżanie przez zapory/półzapory w momencie kiedy są już zamknięte albo są opuszczane lub nie zostały jeszcze do końca podniesione. Nie należy wjeżdżać na przejazd kolejowy jeśli po drugiej stronie nie ma możliwości kontynuowania dalszej jazdy. Zabrania się również postoju pojazdu na, przed oraz za przejazdem kolejowym po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską, a także zatrzymywania pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu. Nie można wyprzedzać innych pojazdów przed przejazdem kolejowym i w czasie jego przejeżdżania oraz omijać inne pojazdy stojące przed przejazdem kolejowym, które czekają na przejazd pociągu, jeśli takie zachowanie spowoduje wjechanie na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu drogowego. Powyższe zachowania są niebezpieczne oraz są przyczyną groźnych wypadków. Dlatego należy się ich kategorycznie wystrzegać.

 

Na przejazdach kolejowych, zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Przecież biorąc pod uwagę takie parametry jak masa i prędkość, to samochód z pociągiem zawsze ma mniejsze szanse. Działania policjantów ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie  mają przede wszystkim na celu zwiększenie bezpieczeństwa w rejonach przejazdów kolejowych i uświadomienie kierowcom jak ważne jest właściwe zachowanie i zdrowy rozsądek. Niejednokrotnie mogą one uratować ludzkie życie.

 

Policjanci apelują! Właściwe zachowanie przed wjazdem na przejazd kolejowy może uratować Twoje życie! Wystarczy zwolnić, zatrzymać się, rozejrzeć, wyjąć słuchawki z uszu i nie patrzeć w telefon. Wystarczy chwila aby w starciu z pociągiem doszło do tragedii. Kierowco miej oczy szeroko otwarte!

Powrót na górę strony