Kętrzyn: Świeć przykładem - Policjanci przypominają o odblaskach
Używanie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. Dlatego też noszenie odblasków przez pieszych powinno stać się nawykiem. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
O ile w mieście łatwiej o oświetlone przejścia dla pieszych, a większość dróg ma wydzielone chodniki, to w wielu miejscowościach powiatu kętrzyńskiego niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą poradzić sobie w zdecydowanie mniej przyjaznym dla pieszego środowisku. W porze jesienno-zimowej kluczowe jest korzystanie z solidnych elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, którędy prowadzi droga pieszego. Niestety nawet najlepszy odblask nie spełni swojej jakże ważnej funkcji, jeśli będzie schowany w kieszeni lub pozostanie w domu. Niezbędna jest zmiana myślenia i troska o własne bezpieczeństwo. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie.
Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka (z tyłu sylwetki) to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.
Ponieważ samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), element odblaskowy należy umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego strumień światła.
Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym to najlepiej będzie jeśli zdecyduje się nosić kamizelkę odblaskową, szelki lub opaskę. Do tych elementów odblaskowych coraz bardziej przekonują się motocykliści i rowerzyści, którzy podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu.
Jednocześnie przypominamy o bieżącym sprawdzaniu stanu technicznego swoich pojazdów, w tym w szczególności ich oświetlenia, również w rowerach, które także powinny mieć działające oświetlenie z przodu i z tyłu.
Apelujemy do pieszych o noszenie elementów odblaskowych nawet kiedy poruszamy się w obszarze zabudowanym, mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski, latarki. Nośmy odblaski i dajmy dobry przykład i wpajajmy od najmłodszych lat takie bezpieczne nawyki, np. naszym dzieciom. Dzięki takiemu postępowaniu nasze dzieci będą bezpieczne, a przecież nie ma nic cenniejszego jak bezpieczeństwo naszego dziecka.
Pamiętajmy, że odblaski ratują życie! Zawieźmy także element odblaskowy do naszej babci, czy cioci. Dzięki temu otrzymają być może najlepszy prezent – życie.