Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Sezon motocyklowy czas zacząć…

Wiosenna aura sprawia, że na drogach powiatu kętrzyńskiego z dnia na dzień przybywa motocyklistów. To doskonały czas, aby przypomnieć o elementarnych zasadach bezpieczeństwa zarówno motocyklistom, jak i innym użytkownikom ruchu drogowego.

Motocykle to dla jednych pasja i styl życia, dla innych zupełnie niezrozumiałe hobby. Kiedy tylko wiosenna pogoda pozwala na jazdę, motocykliści masowo wyruszają na drogi. Sezon się rozpoczyna, warto więc przypomnieć o pewnych zasadach bezpieczeństwa.

 

Wszyscy jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami ruchu

 

W ruchu drogowym nie ma miejsca na stereotypy. Kiedy zaczyna się sezon na jednoślady, często słyszy się głosy… „ a kierowcy zawsze..”, „ ci motocykliści to..”, „ a w ogóle rowerzyści…”. Takie zdania nie prowadzą do konstruktywnej dyskusji. Zdarza się, że kierowcy, którzy przesiądą się na rower, czy motocykl zauważają, jak niesprawiedliwie oceniali innych zza kierownicy swojego auta. Inaczej postrzegamy ruch drogowy jako piesi, jako motocykliści, rowerzyści czy jako kierowcy. Zasada natomiast jest jedna. Wszyscy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, każdy ma określone prawa i obowiązki. Nie ma dwóch stron barykady- wszyscy powinni stać po jednej stronie, by zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze.

 

Z pewnością kierowcy jednośladów muszą zdecydowanie bardziej zadbać o własne bezpieczeństwo- zarówno przygotowując się do wyjazdu, jak i już podczas samej jazdy. W dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nich samych, bo należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. W samochodzie chroni nas m.in. pas bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, strefy zgniotu. Motocyklista zdany jest jedynie na własny rozsądek. To on niejednokrotnie warunkuje bezpieczeństwo. Każdy odpowiedzialny pasjonat jednośladu wie, jak ważny jest odpowiedni strój. Kurtki ochronne, specjalne buty, odpowiednie rękawice i oczywiście kaski. Motocykliści coraz chętniej korzystają też z dodatkowych elementów odblaskowych. Widok motocyklisty w kamizelce, czy w szelkach jest już prawie regułą i to się chwali.

 

Elementarne zasady wpływające na bezpieczeństwo motocyklistów:

 

  •  Z motocyklem trzeba się dobrze poznać- jak zachowuje się podczas jazdy w różnych warunkach pogodowych, przy różnych prędkościach, jak zachowuje się w sytuacjach takich jak np. awaryjne hamowanie, zmiana kierunku jazdy, omijanie przeszkody, czy pokonywanie zakrętów.
  • Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Wystarczy, że na drodze znajdzie się jakaś ciecz czy piach, a opanowanie motocykla może być szalenie trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy. Warto też pamiętać, że motocyklista jest zdecydowanie mniej widoczny dla kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą różnicą prędkości motocyklista naraża własne życie, bo inni kierowcy mogą po prostu go nie widzieć.
  • Wszystkie manewry muszą być odpowiednio wcześnie i wyraźnie zasygnalizowane.
  • Brawura, ryzykowne popisywanie się umiejętnościami mogą kosztować życie.

 

Kierowcy muszą natomiast wziąć pod uwagę, że z każdym dniem motocyklistów będzie więcej na drogach. Przed podjęciem manewru wyprzedzania muszą się upewnić, czy mogą to zrobić bezpiecznie.

 

Na koniec kilka słów o wypadkach motocyklistów

 

Większość wypadków z udziałem motocyklistów ma zwykle miejsce poza obszarem zabudowanym, na prostym odcinku drogi. Według rodzaju zdarzenia najczęściej występującymi wypadkami są: boczne zderzenia pojazdów, wywrócenie się pojazdu, zderzenie pojazdów tylne. Warto też pamiętać, że na drogach naszego powiatu potencjalnym niebezpieczeństwem dla motocyklistów są dzikie zwierzęta. Takie zderzenie może skończyć się tragicznie dla jadącego motocyklem.

 

Bardzo podobnie wygląda sytuacja dotycząca wypadków spowodowanych przez motocyklistów. Takie zdarzenia mają miejsce najczęściej poza obszarem zabudowanym, na prostym odcinku drogi. Ich główną przyczyną jest odpowiednio: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.

 

Podsumowując…

 

Policjanci apelują do wszystkich miłośników jednośladów- bezpieczeństwo na drodze zależy od wielu czynników, ale to Wy jesteście kierowcami swoich pojazdów. Zachowujcie się zgodnie z przepisami i szanujcie innych użytkowników ruchu drogowego.

 

Powrót na górę strony