Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Porzucił pojazd na nasypie kolejowym czym naraził inne osoby na niebezpieczeństwo

Skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazał się kierowca pojazdu marki Ssangjong, który porzucił auto na nasypie kolejowym. Pojazd wstrzymał ruch kolejowy na blisko 2 godziny. Trwają czynności zmierzające do ustalenia danych osoby, która zostawiła auto narażając inne osoby na niebezpieczeństwo.

W niedzielę około godz. 20:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez dyspozytora PKP, że na torowisku (trasa kolejowa Sątopy-Łankiejmy) na wysokości miejscowości Pleśno w gm. Bisztynek stoi porzucony pojazd, a w jego rejonie nie ma żadnych osób. We wskazany rejon został wysłany patrol policji. Będący na miejscu funkcjonariusze ustalili, że pojazd marki Ssangjong zawiesił się na nasypie kolejowym, gdzie został porzucony. Z relacji dyspozytora wynikało, że maszynista szynobusa relacji Olsztyn - Korsze, który akurat będzie się poruszał tą trasą, został powiadomiony o znajdującej się przeszkodzie na torowisku. W pociągu podróżowało 10 osób oraz dwie osoby z obsługi. Policjanci ustalili, że porzucony pojazd od 9 lat nie posiada badań technicznych, jakby tego było mało nie ma również aktualnego ubezpieczenia OC. Na miejsce wezwano holownika, który zabezpieczył pojazd na parkingu strzeżonym. Po usunięciu przeszkody ruch wznowiono przed godz. 21:45. Policjanci ustalają dane osoby, która kierowała autem i w tak nieodpowiedzialny sposób się zachowała narażając na niebezpieczeństwo inne osoby. Zgodnie z art. 160§1 kodeksu karnego „kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”

Jak zgłaszać zdarzenie mające miejsce na obszarze kolejowym?

 

Zgłaszając na numer alarmowy 112 wypadek lub zagrożenie na obszarze kolejowym, należy podać operatorowi numerów alarmowych ciąg 9 cyfr umieszczonych na naklejce. (Gdzie znaleźć naklejki? na przejazdach kolejowo - drogowych z rogatkami naklejki umiejscowione są po wewnętrznej stronie rogatek, na ściance obudowy napędu, na przejazdach kolejowo - drogowych bez rogatek na tylnej powierzchni znaku tzw. krzyża św. Andrzeja.) Operator wpisując je do systemu teleinformatycznego szybko i precyzyjnie określi lokalizację danego przejazdu i będzie mógł powiadomić wszystkie niezbędne dla danego zdarzenia służby ratunkowe (Policję, Państwowe Ratownictwo Medyczne czy Państwową Straż Pożarną), a także właściwą terytorialnie Ekspozyturę Kolejową (odpowiadającą m. in. za wstrzymanie ruchu na danej linii kolejowej).

 

Podczas zgłaszania zdarzenia zachowaj spokój i wykonuj polecenia operatora numerów alarmowych. Nie rozłączaj się, dopóki operator wyraźnie Cię o tym nie poinformuje.

 

Po zakończonej rozmowie nigdzie nie dzwoń. Takie zachowanie utrudni służbom kontakt z Tobą, w przypadku konieczności uzyskania dodatkowych informacji.

 

Co zgłaszać na numer alarmowy 112?

 

 • wypadek,
 • unieruchomiony pojazd na torach kolejowych,
 • przeszkodę na torach,
 • wszystkie zgłoszenia skutkujące wstrzymaniem ruchu kolejowego,
 • pozostawiony bagaż,
 • zagrożenie terrorystyczne,
 • pożar na terenie kolejowym,
 • uszkodzenie sieci trakcyjnej.

 

Co zgłaszać na numer awaryjny (do dyspozytury kolejowej)?

 

 • uszkodzenie, wyłamanie rogatek,
 • uszkodzenie oznakowania przejazdu,
 • ograniczoną widoczność na przejeździe kolejowym,
 • akty przemocy na terenach kolejowych i w pociągach,
 • nieoświetlony peron lub przejazd,
 • akty wandalizmu na terenie kolejowym.

 

Powrót na górę strony