Kętrzyn: "Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij..." marsz przeciw przemocy
„Biała Wstążka” to kampania, której celem jest zatrzymanie przemocy wobec kobiet. W Kętrzynie po raz piąty zorganizowany został marsz przeciw przemocy pod hasłem „Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij…”. Popierając ideę kampanii wzięło w nim udział kilkaset osób, a wśród nich kętrzyńscy policjanci.
Przemoc może dotknąć każdą kobietę – bez względu na status społeczny, wiek i wykształcenie. Oprawcami najczęściej są mężowie lub partnerzy, którzy swoją agresję wyładowują bez konkretnego powodu. Skrzywdzone i pobite ofiary często zmagają się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również z zaburzeniami psychicznymi, stresem oraz depresją. Bywa, że bite kobiety latami ukrywają swoją tragedię i dopiero strach przed utratą zdrowia i życia powoduje, że zwracają się o pomoc do policji i innych instytucji. Bywa też tak, że tragedia rozgrywa się na oczach sąsiadów i bliskich, nikt jednak nie reaguje.
Biała wstążka to symbol Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet przypadającego 25 listopada. Ten dzień rozpoczyna też 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć. Kampania biała wstążka skierowana jest do mężczyzn. Ideą kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet i promowanie wzorca mężczyzny, który nie krzywdzi, a chroni. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet - jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.
Wczoraj (29.11.2018) punktualnie o godz. 11.45 z parkingu przy kompleksie rekreacyjno-spotrowym „Kętrzynianka” przy ul. Szpitalnej w Kętrzynie kilkaset osób ruszyło w marszu przeciwko przemocy, który przeszedł ulicami Kętrzyna pod hasłem ” Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij...”. Uczestnicy nieśli transparenty z wypisanymi hasłami przeciw przemocy, w rękach trzymali białe balony i mieli przypięte białe kokardki - symbol sprzeciwu przemocy wobec kobiet. Założenie białej wstążki to bardzo ważny gest, a jednocześnie deklaracja wyrzeczenia się stosowania przemocy i zobowiązanie do reagowania, gdy jest się jej świadkiem. W manifestacji udział wzięli także kętrzyńscy policjanci na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Kętrzynie insp. Dariuszem Ślęzak popierając tym samym ideę kampanii. W drodze słusznej idei na Placu Piłsudskiego uczestnicy marszu mogli podziwiać występ taneczny wyrażający sprzeciw wobec przemocy One Bilion Rising. Marsz zakończył się spotkaniem uczestników marszu w Kinie "Gwiazda" gdzie zostały wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego „Mój bezpieczny świat” oraz konkursu na spot „Mój bezpieczny świat”. Dodatkowo uczestnikom marszu zaprezentowane były treści o charakterze profilaktycznym. Jak również dokonano uroczystego wręczenia symbolicznej „Białej Wstążki” osobom aktywnie działającym w obszarze przeciwdziałania przemocy.
Zapraszamy na dni otwarte :
Jeśli potrzebujesz pomocy/porady zastaniesz otwarte drzwi, bo w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Biała Wstążka” dnia 3 grudnia 2018r. w godz. 08:00-18:00 odbędą się dyżury specjalistów. Siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętrzynie ul. Pocztowa 11, pok. 237, tel. 722-394-838.
Komenda Powiatowa Policji w Kętrzynie aktywnie włączyła się w kampanię „Biała Wstążka” i w związku z tym każdy dotknięty przemocą w rodzinie będzie mógł otrzymać niezbędna pomoc. Każda osoba, która chce w tej sprawie skontaktować się z naszą jednostką może dotrzeć osobiście na ul. Wojska Polskiego 5. O pomoc można zwrócić się również do policjantów dzielnicowych dzwoniąc na ich nr telefonów służbowych lub przesyłając informację drogą mailową. Wykaz imienny policjantów dzielnicowych oraz dane kontaktowe znajdziecie Państwo na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie w zakładce : Dzielnicowy.