Kętrzyn: Policjanci na wywiadówce szkolnej rozmawiali o zagrożeniach płynących z sieci
Jakie zagrożenia czekają na dzieci i młodzież w Internecie? Jak się przed nimi ustrzec? Czym jest cyberprzemoc? Na te wszystkie pytania odpowiadali kętrzyńscy policjanci, podczas wywiadówki szkolnej w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Klucz” w Kętrzynie.
Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet jeśli pozornie jest ona błaha to może doprowadzić do prawdziwej tragedii.
Cyberprzemoc przejawia się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, SMS-y, e-maile, udostępnianie zdjęć, filmów w Internecie bez zgody osób na nich występujących. Policjanci tłumaczyli rodzicom jak się chronić przed tą formą przemocy i jak na nią reagować. Omówili kilka przykładów form cyberprzemocy.
Na spotkaniu zostały przedstawione zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Funkcjonariusze przestrzegli przed tym, czego nie można ujawniać o sobie na forach i portalach internetowych. Zaznaczyli także, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przestrzegli również przed konsekwencjami wynikającymi z popełniania czynów zabronionych za pomocą środków przekazu.