Kętrzyn: Jak parkować auta na parkingach osiedlowych
„Nie ma znaków zakazu zatrzymywania się ani zakazu postoju wiec mogę na osiedlu parkować tam gdzie jest miejsce, byle bym nie zablokował drogi” – mówi jeden z mieszkańców Kętrzyna . To jednak nie do końca prawdziwe i zgodne z przepisami. Z uwagi na ilość aut parkowanych na osiedlowych parkingach nie dla wszystkich starcza miejsca. Zdarza się ze auta parkowane są na chodnikach a nawet trawnikach.
- To, że na osiedlu nie ma pełnego oznakowania nie oznacza, że jest ono tam faktycznie potrzebne – mówi nadkom. Tomasz Jaruszewski, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Kętrzynie. – Wjeżdżając na takie osiedle mijamy znak „strefa zamieszkania”. A to oznacza, że jesteśmy w strefie gdzie panują pewne, określone przepisami warunki drogowe.
W strefie zamieszkania wolno parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Działa tu zasada odwrotna, niż na „zwykłej” drodze publicznej.
- Nie szukamy znaku „zakaz parkowania” czy „zakaz postoju” , by wiedzieć gdzie nie wolno postawić auta, lecz szukamy znaku z wyznaczonym miejscem bądź miejscami parkingowymi, by móc postawić tam swój pojazd.
Zgodnie z definicją z art. 2 pkt 16 prawa o ruchu drogowym strefa zamieszkania to „obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”. Znakiem tym jest znak D-40, zaś do podstawowych różnic względem normalnego ruchu należą:
- bezwzględne pierwszeństwo pieszego,
- ograniczenie dopuszczalnej prędkości do 20 km/h
- zakaz postoju w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu
- wyjeżdżający ze strefy jest włączającym się do ruchu
- obowiązują pozostałe przepisy ruchu drogowego np. korzystania ze świateł czy jazdy w pasach
Przypominamy, że na miejscu dla inwalidy mogą parkować osoby posiadające kartę parkingową.
Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”. Jest wydawana na osobę lub placówkę a nie na samochód.
Nie warto łamać przepisów
• Za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową i parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych lub miejscu zastrzeżonym grozi mandat w wysokości 800 zł i 5 pkt. karnych
• Za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 500 zł i 5 pkt. karnych
• Za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową dla niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 300 zł