Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Dzielnicowy na wywiadówce szkolnej rozmawiał o zagrożeniach płynących z sieci

Jakie zagrożenia czekają na dzieci i młodzież w Internecie? Jak się przed nimi ustrzec? Czym jest cyberprzemoc? Na te wszystkie pytania odpowiadał dzielnicowy, podczas wywiadówki szkolnej w Zespole Szkół w Mołtajnach. Na zakończenie policjant przedstawił uczestnikom działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, ideę programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz o mobilną aplikację „Moja Komenda”.

Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet jeśli pozornie jest ona błaha to może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Policjant  tłumaczył rodzicom jak się chronić przed tą formą przemocy i jak na nią reagować. Omówił kilka przykładów form cyberprzemocy.
Na spotkaniu zostały przedstawione zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Funkcjonariusz przestrzegał przed tym, czego nie można ujawniać o sobie na forach i portalach internetowych. Zaznaczył także, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przestrzegał również przed konsekwencjami wynikającymi z popełniania czynów zabronionych za pomocą środków przekazu.
Szczególną uwagę poświecono grom komputerowym, głównie tym, w których znajduje się przemoc i destrukcja. Bez wątpienia mają one wpływ na postawy i zachowania dzieci i młodzieży w rzeczywistym świecie. Wielość scen agresji wyrabia w młodych graczach przekonanie o powszechności agresji oraz powoduje utratę wrażliwości na ból, cierpienie czy przemoc. Sceny takie, przedstawione z obojętnością, ułatwiają naśladowanie agresywnych zachowań. Podczas spotkania uświadomiono rodzicom, że powinni interesować się tym, co robią ich pociechy przed komputerem i czy w grach w które grają znajdują się treści i przekazy adekwatne do ich wieku.
 

Na zakończenie spotkania policjant  przedstawił rodzicom działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wytłumaczył zebranym zasady działania tego narzędzia informatycznego oraz zachęcał mieszkańców do korzystania  z możliwości zgłaszania policji wszelkich problemów za pomocą tej innowacyjnej aplikacji. Uczestnicy dowiedzieli się więcej o idei realizowanego programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz o mobilnej aplikacji „Moja komenda”, dzięki której przy użyciu smartfona, każda osoba może uzyskać m.in. informacje o danych kontaktowych swojego dzielnicowego, czy też o adresie najbliższej jednostki Policji.

Powrót na górę strony