Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: „Nie łamiemy prawa” policjanci z wizytą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kętrzynie

Odpowiedzialność prawna nieletnich, demoralizacja, spożywanie alkoholu i zażywanie środków odurzających, a także przemoc i agresja to tematy, o których z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie rozmawiali policjanci.

Na zaproszenie grona pedagogicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kętrzynie, mury placówki odwiedzili kętrzyńscy policjanci. Spotkanie z uczniami było okazją do poruszenia wielu tematów dotyczących zarówno bezpieczeństwa jak i odpowiedzialności młodych ludzi. Szczególną uwagę mundurowi poświęcili tematyce przemocy i agresji oraz sposobów i metod przeciwdziałania im.

Niejednokrotnie młodzi ludzie popełniają czyny karalne nie mając świadomości, że zdarzenie, w którym biorą udział nosi znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych w przypadku popełnienia czynu karalnego. Spotkanie z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie  było okazją, aby porozmawiać na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich i uświadomić młodym ludziom jak łatwo popaść w konflikt z prawem. Policjanci przypomnieli młodzieży, jakie mają obowiązki i prawa. Tłumaczyli jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie oraz gdzie szukać pomocy. Uczniowie dowiedzieli się, jaka jest różnica między wykroczeniem, a przestępstwem. Omówili najczęściej spotykane czyny zabronione popełniane przez uczniów. Policjanci zwrócili uwagę na problem demoralizacji. Uczulali młodzież na konsekwencje spożywania alkoholu, narkotyków,  uchylania się od obowiązku szkolnego oraz  ucieczek z domu. Omówiono także zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Policjanci podczas spotkania mówili, jak bardzo ważne jest to, aby nie ufać osobom obcym spotykanym na popularnych czatach.

Podczas prelekcji funkcjonariusze starali się wyjaśnić młodym mieszkańcom naszego powiatu różnicę pomiędzy agresją, a przemocą. Świadomość znaczenia tych pojęć jest bardzo ważna, ponieważ od tego z którym zjawiskiem mamy do czynienia będzie zależało dalsze ewentualne działanie. Młodzi ludzie wspólnie z policjantami starali się ustalić przyczyny tych dwóch negatywnych zjawisk oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Uczniowie wymieniali formy agresji i przemocy z jakimi można spotkać się w szkole. Młodzi słuchacze uzyskali również wiedzę na temat odpowiedzialności karnej związanej z omawianymi zjawiskami agresji i przemocy. W trakcie prelekcji młodzi słuchacze dowiedzieli się również jakie są konsekwencje prawne zażywania i posiadania narkotyków.

Powrót na górę strony