Kętrzyn: Podinsp. Marcin Piechota rozmawiał ze społeczeństwem o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja Komenda”
Policjanci z kętrzyńskiej komendy spotykają się z mieszkańcami powiatu, by wskazać mechanizm działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”. Wczoraj I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie podinsp. Marcin Piechota spotkał się ze społeczeństwem po to, by przybliżyć zainteresowanym nowe systemy informowania służb mundurowych.
Kętrzyńscy policjanci uczestniczą w spotkaniach z mieszkańcami. W ramach spotkań ze społeczeństwem omawiają zagadnienia związane ze stanem bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. Tym razem I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie podinsp. Marcin Piechota spotkał się z przedstawicielami samorządów, przedstawicielami szkół oraz instytucji. Komendant podczas spotkania omówił założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz zaprezentował aplikację mobilną „Moja Komenda”.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie współpracy obywateli z Policją. Aby dało wymierną wartość informacyjną mieszkańcy muszą wiedzieć nie tylko o tym systemie, ale również umieć z niego korzystać. Funkcjonariusze starają się każdą możliwą sytuację kontaktu z mieszkańcami, spożytkować nie tylko na promocję tego mechanizmu, ale również edukację w tym zakresie.
Celem wdrożenia „mapy zagrożeń” jest aktywowanie różnych podmiotów w zakresie współpracy z Policją w celu ujawniania i przeciwdziałania okolicznościom zagrażającym bezpieczeństwu obywateli. Ponieważ informacje od społeczności lokalnych należy traktować jako jedno z podstawowych źródeł informacji o zagrożeniach. Stworzone i systematycznie aktualizowane „mapy” - powstające w oparciu nie tylko o dane będące w dyspozycji organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, ale także o sygnały pochodzące od samorządów, społeczeństwa i mediów pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zagrożeń. Pozwolą także na racjonalne rozmieszczenie struktur terenowych Policji oraz kierowanie sił i środków w miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa.
Podinsp. Marcin Piechota przypomniał jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W przypadku sprawy niecierpiącej zwłoki należy korzystać z powiadamiania służb ratunkowych przez numer 997 lub 112