Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Ogólnopolski dzień odblasków na terenie powiatu kętrzyńskiego

Wczoraj na terenie całego kraju, po raz pierwszy przeprowadzony został „Dzień Odblasków”. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku. Udział w wydarzeniu wzięły wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kętrzyńscy policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego także rozdawali pieszym i kierowcom elementy odblaskowe i zawieszki zapachowe przypominając jednocześnie jaką rolę pełni odblask w warunkach ograniczonej widoczności

Na przestrzeni lat akcja zyskała wielkie uznanie i bardzo dużą popularność. Celem projektu jest zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.

W Polsce „Dzień Odblasków” odbył się po raz pierwszy. Wydarzenie promowane było przez znanego rysownika i satyryka Henryka Sawkę – autora rysunków odwzorowanych na opaskach odblaskowych, które wręczane były w ramach działań.

„Dzień Odblasków” jest organizowany w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.

W całym kraju policjanci drogówki prowadzili działania profilaktyczne mające a celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Także na terenie naszego powiatu kętrzyńscy policjanci pieszym wręczali odblaski, na których widnieje hasło przewodnie akcji „W nocy nie wystarczy blask księżyca!”.Kierującym natomiast funkcjonariusze wręczali zawieszki zapachowe.

Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Dzień odblasków – Dniem bez Wypadku

25 stycznia 2017 roku okazał się nie tylko Dniem Odblasków. Wczoraj na Warmii i Mazurach nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Od początku roku to już trzeci taki dzień. Takie statystyki cieszą, a powinny być oczywistością. Brak wypadków w ruchu drogowym to przede wszystkim brak ofiar i rannych. Do końca roku pozostało 339 dni. Oby każdy z nich był dniem bez wypadku, dniem z odblaskiem. Bezpiecznym dniem.

Powrót na górę strony