Kętrzyn: Policjanci rozpoczęli cykl spotkań z młodzieżą w ramach kampanii „Biała Wstążka”
Kętrzyńscy policjanci rozmawiali z uczniami Powiatowego Centrum Edukacyjnego o przemocy w rodzinie w ramach kampanii „Biała Wstążka”. Zgromadzoną młodzież i opiekunów w świetlicy komendy witał p.o. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie podinsp. Marcin Piechota, który również wygłosił prelekcję dla młodzieży. Głównym celem spotkania było ograniczenie zjawiska przemocy w rodzinie, ochrona młodzieży przed krzywdzeniem ze strony bliskich, a także promowanie odpowiednich wzorców życia rodzinnego.
W miniony piątek kętrzyńscy policjanci rozmawiali z uczniami Powiatowego Centrum Edukacyjnego o przemocy w rodzinie w ramach kampanii „Biała Wstążka”. Spotkanie odbyło się w świetlicy komendy. Zgromadzoną młodzież i opiekunów witał p.o. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie podinsp. Marcin Piechota, który również wygłosił prelekcję dla młodzieży. Na początku wyjaśnił słuchaczom, czym jest przemoc domowa, jakie są jej rodzaje i stereotypy z nią związane, a wreszcie w jaki sposób skutecznie się przed nią obronić. podinsp. Marcin Piechota wskazał, że sama przemoc nie bierze się znikąd oraz że pociąga za sobą dalsze skutki. Szczegółowo objaśnił artykuły kodeksu karnego, które mówią o przemocy wobec drugiej osoby. Zaznaczył, że w zaciszach domowych dochodzi też do tzw cichej przemocy-bez rękoczynów, bez krzyków- tj przemocy psychicznej. Przedstawił młodzieży jedno z najważniejszych narzędzi w walce z przemocą domową, a mianowicie „Niebieską Kartą”. Wyjaśnił kto i kiedy ją zakłada oraz w jaki sposób za jej pomocą próbuje pomóc się rodzinie dotkniętej problemem przemocy.
W drugiej części spotkania podkom. Sławomir Pierzchanowski z kętrzyńskiej komendy poprowadził zajęcia dla uczniów z podstaw samoobrony. Podczas ćwiczeń z podstawowych chwytów samoobrony policjant pokazał, w jaki sposób nie używając siły można odeprzeć atak drugiej osoby. Młodzież ćwicząc pod okiem specjalisty poznała również wrażliwe punkty ciała, które można wykorzystać podczas obrony.
Mamy nadzieję, że wiedza przekazana na tego typu spotkaniach zaowocuje większą świadomością, która przerodzi się w większą wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka. A to z kolei pomoże ograniczyć zjawisko przemocy domowej w przyszłości.