Kętrzyn: Jak się bronić przed przemocą w rodzinie? – spotkanie z uczniami w szkole ponadgimnazjalnej
Temat przemocy w rodzinie jest tematem trudnym, jednak wciąż aktualnym. Może być tak, że ten problem nie dotyka was bezpośrednio, jednak warto znać mechanizmy przemocy w rodzinie, chociażby po to aby nie pozostać obojętnym świadkiem. Z uczniami w Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego w Karolewie spotkali się Przewodniczący Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie pan Krzysztof Plewnia oraz dzielnicowy mł. asp. Artur Żejmo z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.
Wczoraj dzielnicowy mł. asp. Artur Żejmo z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie wspólnie z Przewodniczący Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie panem Krzysztof Plewnia spotkali się z uczniami z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie by przybliżyć problematykę przemocy w rodzinie. Omówiono czym jest przemoc domowa, jakie są jej rodzaje i stereotypy z nią związane, a wreszcie w jaki sposób skutecznie się przed nią obronić. Przedstawiając problematykę przemocy domowej, prelegenci wskazali na cały wachlarz wzajemnych zależności. Pokazali, że sama przemoc nie bierze się znikąd oraz, że pociąga za sobą dalsze skutki. Szczegółowo objaśnili artykuły kodeksu karnego, które zazwyczaj występują i składają się na przemoc. Zaznaczyli, że w zaciszach domowych dochodzi też do tak zwanej cichej przemocy - bez rękoczynów, bez krzyków – tj przemocy psychicznej. Podjęto również tematykę pomocy dla ofiar przemocy w rodzinie oraz przybliżono osobowość sprawcy. Zaprezentowali młodzieży też jedno z najważniejszych narzędzi w walce z przemocą domową, a mianowicie "Niebieską Kartę". Wyjaśnili kto i kiedy ją zakłada oraz w jaki sposób za jej pomocą próbuje pomóc się rodzinie dotkniętej problemem przemocy. Uczniowie włączyli się bardzo aktywnie w zajęcia, które na koniec ocenili jako przydatne i ważne, a sam problem przemocy w rodzinie uznali za ważny społecznie. Na pożegnanie uczniowie otrzymali broszury informacyjne dotyczące tej problematyki oraz wskazujące adresy i telefony instytucji pomocowych.
Mamy nadzieję, że wiedza przekazana na tego typu spotkaniach zaowocuje większą świadomością, która przerodzi się w większą wrażliwość. A to z kolei pomoże ograniczyć zjawisko przemocy domowej w przyszłości.