Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: „Cyberprzemoc” tematem zajęć z uczniami Zespołu Szkół w Windzie

Jakie zagrożenia czekają na dzieci i młodzież w Internecie? Jak się przed nimi ustrzec? Czym jest cyberprzemoc? Na te wszystkie pytania odpowiadali kętrzyńscy policjanci, podczas prelekcji w Zespole Szkół w Windzie.

Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet jeśli pozornie jest ona błaha to może doprowadzić do prawdziwej tragedii.

 Policjanci starali się uświadomić dzieciom, że Internet, który jest olbrzymim dobrodziejstwem naszych czasów, niesie ze sobą liczne zagrożenia. Omówione zostały najczęściej występujące formy przemocy w wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk, a także dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, SMS-y, e-maile, udostępnianie zdjęć, filmów w Internecie bez zgody osób na nich występujących. Policjanci  tłumaczyli jak się chronić przed tą formą przemocy i jak na nią reagować. Omówili kilka przykładów form cyberprzemocy. Funkcjonariusze ostrzegali uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Zwrócili także uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci. Zachęcali uczniów do tego, aby w sytuacji zagrożenia szukali wsparcia u dorosłych – rodziców, nauczycieli i innych zaufanych osób.

Policjanci przy wykorzystaniu multimediów w postaci filmu prewencyjnego pokazującego zjawisko cyberprzemocy, starali się przekazać uczniom, że korzystanie z internetu może być przyjemne i bezpieczne, jeżeli pamięta się o rozsądku. Policjanci apelowali do uczniów, aby nie nawiązywali podejrzanych znajomości przez sieć, bo nigdy nie ma pewności co do prawdziwych  intencji internetowego rozmówcy.

Powrót na górę strony