Kętrzyn: Konsultacje społeczne w Urzędzie Gminy Kętrzyn
Kętrzyńscy policjanci spotykają się z mieszkańcami lokalnych społeczności i przedstawicielami różnych instytucji w ramach konsultacji społecznych przy tworzeniu „Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.
Wczoraj w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Kętrzynie odbyła się konsultacja społeczna dotycząca założeń krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji mających za zadanie dbanie o bezpieczeństwo lokalnych mieszkańców. Organizatorem konsultacji społecznej była Komenda Powiatowa Policji w Kętrzynie.
W konsultacjach społecznych uczestniczyli Wójt Gminy Kętrzyn Pana Paweł Bobrowski, Przewodniczący Rady Gminy Kętrzyn Andrzej Sienkiewicz, Komendant Powiatowy Policji w Kętrzynie mł. insp. Dariusz Ślęzak, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Marcin Piechota, przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją, radni, sołtysi oraz mieszkańcy gminy.
Obecnie mapy zagrożeń są tworzone w Policji na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego – sporządzanych na potrzeby dyslokacji służb wszystkich podmiotów działających na rzecz zapobiegania popełnianiu przestępstw, wykroczeń oraz zachowaniem aspołecznym.
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnych. Jest również warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania każdej społeczności. Celem obiektywnego zdiagnozowania stanu bezpieczeństwa na określonym terenie niezbędnym jest zapewnienie dopływu informacji pochodzących z możliwie szerokich źródeł, wszelkiego rodzaju służb i inspekcji, a przede wszystkim od społeczności lokalnych. Zebranie informacji dotyczących zagrożeń wymaga stworzenia odpowiednich metod i narzędzi. Takie rozwiązanie pozwoli na zarządzanie bezpieczeństwem publicznym wspólnie ze społecznością lokalną i instytucjami funkcjonującymi na danym terenie.
Dlatego też celem konsultacji społecznej było przedstawienie obszarów ujętych przez Komendanta Głównego Policji w założeniach Krajowej Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce. Mapa ma określać skalę i rodzaj zagrożeń występujących na 4 poziomach – krajowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. W trakcie dyskusji przybyli goście oraz mieszkańcy gminy Kętrzyn wymienili swoje spostrzeżenia w zakresie tworzenia map zagrożeń.
W trakcie konsultacji omówiono założenia dotyczące tworzenia map zagrożeń bezpieczeństwa na podległym terenie. Przedstawiono informacje na temat aktualnego stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu kętrzyńskiego i gminy Kętrzyn. Omówiono dotychczasowy sposób zorganizowania Policji w tym służby zewnętrznej na podległym terenie z uwzględnieniem m.in. sposobu nawiązywania kontaktu z Policją. Wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń można zgłaszać drogą telefoniczną oraz pocztą e-mail lub osobiście u dzielnicowych. Zaproponowano ogólne założenia „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Funkcjonariusze Policji przeprowadzili również dyskusję dotyczącą oczekiwań podmiotów biorących udział w konsultacjach, która pomogła zdefiniować m.in.
- źródła i zakresu informacji oczekiwanych do prezentowania z zakresie lokalnego bezpieczeństwa,
- oczekiwane kanały przekazywania informacji o zagrożeniach,
- formy obrazowania map zagrożeń bezpieczeństwa.
Uczestnicy konsultacji wspólnie z funkcjonariuszami Policji sformułowali wnioski podsumowujące konsultacje społeczne na temat map zagrożeń bezpieczeństwa. Jednym z ważniejszych wniosków, który pojawił się podczas spotkania dotyczył bliższego kontaktu dzielnicowych z radnymi i sołtysami.
Wszystkie uwag dotyczące kwestii bezpieczeństwa zgłoszone podczas konsultacji są bardzo cenne i pomocne w opracowaniu mapy zagrożeń bezpieczeństwa powiatu kętrzyńskiego