Kętrzyn: Podsumowanie działań "Jednoślad" na drogach powiatu kętrzyńskiego
Motocykle, motorowery, rowery i hulajnogi elektryczne pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy. Policjanci na terenie całego powiatu kętrzyńskiego przeprowadzili wzmożone działania „Jednoślad”. W ramach akcji zwracali szczególną uwagę, czy użytkownicy jednośladów właściwie dbają o własne bezpieczeństwo. Zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez osoby poruszające się na jednośladach, w tym posiadanie wymaganych uprawnień i stan trzeźwości.
Jednoślad – to zbiór pojazdów takich jak motocykl, motorower, rower, hulajnoga elektryczna… każdy pojazd zostawiający jeden ślad w trakcie jazdy. Łączy je zazwyczaj jeden element – osoby poruszające się nim podczas zdarzeń rogowych mogą być narażone na poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ nie chroni ich zabudowa pojazdu, jak ma to miejsce na przykład w autach osobowych.
W trakcie kontroli sprawdzane są: stan pojazdu, uprawnienia do poruszania się, stan trzeźwości kierującego.
Podczas działań mundurowi skontrolowali 40 pojazdów w tym 24 jednoślady. W gronie kontrolowanych chwilę po godz. 9:00 policjanci ruchu drogowego na ul. Gdańskiej w Kętrzynie wyeliminowali z ruchu pijanego cyklistę. 60-latek kierował motorowerem mając blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna wkrótce ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania odpowie przed sądem.
Przed sądem odpowie również 24-latek, który kierował motorowerem nie mając do tego uprawnień.
Przypomnieć warto, że do poruszania się motocyklem potrzebne jest prawo jazdy kategorii A. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie przy ograniczonej pojemności do 125 decymetrów i liczbie maksymalnej 15 koni mechanicznych, możemy poruszać się motocyklem, posiadając prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.
Przy motorowerze wystarczy kategoria prawo jazdy kategorii B lub kategorii AM. Wyjątkiem są przy motorowerze osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku, kiedy weszły nowe przepisy.
Rowerem oraz hulajnoga elektryczną mogą poruszać się osoby pełnoletnie bez uprawnień. Osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM. Osobom poniżej 10 roku życia nie wolno udostępniać na drogach publicznych (jezdnia, chodnik, pobocze) hulajnogi elektrycznej. Rowerzysta poniżej 10-roku życia pod opieką osoby dorosłej jest zgodnie z obowiązującym prawem „pieszym”, wobec czego ma obowiązek poruszać się po chodniku.
Działania miały również charakter edukacyjny – funkcjonariusze prowadzili rozmowy z kierującymi na temat bezpieczeństwa na drodze. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek, rozwagę i przestrzeganie przepisów.