Kętrzyn: Zderzenie opla z łosiem. Policjanci apelują o ostrożność
Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w rejonie skrzyżowania dróg wojewódzkich Kętrzyn-Bartoszyce-Korsze-Reszel. Kierująca oplem zderzyła się z łosiem. Siedząca za kierownicą 34-latka na szczęście nie odniosła obrażeń. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność na drodze.
We wtorek (28.01.2025) roku około godz. 7:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie z treści którego wynikało, że w rejonie skrzyżowania dróg wojewódzkich Kętrzyn-Bartoszyce-Korsze-Reszel doszło do zdarzenia drogowego z udziałem łosia. Z przekazanych informacji wynikało, że jedna osoba jest poszkodowana.
We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierującej oplem 34-letniej kobiecie na jezdnie bezpośrednio pod jadący pojazd wbiegła leśna zwierzyna. W wyniku zderzenia z łosiem na szczęście nie odniosła obrażeń i zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję drogową.
Policjanci apelują do kierujących, aby zachowali szczególną ostrożność w rejonach narażonych na wtargnięcie zwierząt na drogę. Zderzenie samochodu ze zwierzęciem bardzo często kończy się tragicznie, nie tylko dla tych stworzeń, ale i dla ludzi. Jeśli widzimy zwierzę przy drodze, należy zwolnić, a nawet zatrzymać się, włączyć światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców.
Policjanci przypominają:
Znak “Uwaga, dzikie zwierzęta!” przestrzega kierowców przez niebezpieczeństwem na wyznaczonym odcinku jezdni i wzywa ich do ostrożnej jazdy. Niestety, pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, czasami nie udaje się uniknąć konfrontacji z dzikim zwierzęciem.
Warto jednak pamiętać, że brak ostrzegawczego znaku nie daje stuprocentowej gwarancji, że nagle przed maskę samochodu nie wyskoczy jeleń, sarna lub dzik.
Znak A18b, bo o nim mowa jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. O tej porze roku szczególnie wieczorową porą kierowca jest narażony na zderzenie z dzikimi zwierzętami. Często się zdarza iż użytkownicy dróg lekceważą ostrzeżenia. Należy pamiętać, że zwierzęta nie trzymają się utartych szlaków, omijających ciągi komunikacyjne, lecz często przebiegają przez drogę. Ubarwienie sierści bardzo utrudnia zobaczenie ich z bezpiecznej odległości. Nie wspominając, że wykonaniu gwałtownego manewru pojazdem jest bardzo niebezpieczne. Zdarza się również, że zwierzę oświetlone reflektorami samochodowymi zatrzymuje się na jezdni.
Jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać ani przewozić. Ranne zwierzę może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zawiadomić o nim policję.
Policjanci apelują:
-
nie lekceważ znaku ostrzegawczego „zwierzyna leśna”,
-
przestrzegaj ograniczenia prędkości,
-
zwolnij jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością.