Kętrzyn: Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego
Krótszy dzień, mgliste poranki – to kwintesencja jesieni. Czas, aby przypomnieć sobie o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych oraz zwiększyć swoją uwagę podczas korzystania z przejść dla pieszych czy ścieżek rowerowych. Dlatego też policjanci prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to grupa osób, która narażona jest na największe obrażenia przy powstałych zdarzeniach drogowych. Zaliczają się do nich piesi, kierujący rowerami, hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch. Policjanci na codzień prowadzają wzmożone kontrole szczególnie przy przejściach dla pieszych oraz w rejonie przejazdów dla rowerzystów. Wiele zdarzeń powodowanych jest przez wskazaną grupę uczestników, dlatego policjanci zwracają również uwagę na nieprawidłowości w relacji pieszy-rowerzysta.
Oczywistym jest, że osoby te mają pierwszeństwo na przejściu dla pieszych czy na drodze rowerowej, jednak należy zawsze pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są przede wszystkim odblaski, które zwiększają widoczność pieszego czy rowerzysty po zmroku. Nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu swoich rowerów czy hulajnóg. Aktualnie panująca aura powinna zmusić nas do zachowania szczególnej ostrożności.
Pamiętajmy, że jesień to pora roku, która wymaga szczególnej uwagi również od kierowców. Przyzwyczajeni do letniej jazdy mogą być zaskoczeni gwałtownie zmieniającymi się warunkami, oślepiającym słońcem, gwałtownym deszczem, czy mgłą. W takich warunkach trudniej zobaczyć pieszego, nieoświetlony rower lub inną przeszkodę, co, przy wydłużonej w takich warunkach drodze hamowania, może prowadzić do wypadku.
Najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych.
Z winy kierującego:
● nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną
● niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze
● niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej
Z winy pieszego:
● wchodzenie na jezdnie bezpośrednio przed jadący pojazd
● przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym
● niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej