Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drogowe podsumowanie weekendu na drogach powiatu kętrzyńskiego

Policjanci każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem i porządkiem na drogach w województwie warmińsko-mazurskim. Sprawcy przestępstw czy wykroczeń drogowych muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.

W minioną sobotę (19.10.2024) o godz. 7:30 policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego kętrzyńskiej jednostki Policji na ul. Poznańskiej w Kętrzynie zatrzymali do kontroli drogowej osobowego opla. Za kierownicą auta siedział 54-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn. Podczas sprawdzania trzeźwości kierującego okazało się, że mężczyzna ma blisko pół promila alkoholu w organizmie. 54-latek stracił uprawnienia do kierowania. Wkrótce odpowie przed sądem.

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca, który wsiadł za kierownicę auta po spożyciu alkoholu został zatrzymany przez policjantów z kętrzyńskiej drogówki w miejscowości Pilec w gm. Reszel. 25-latek stracił prawo jazdy. Teraz zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu grozi mu kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Również w sobotę (19.10.2024) kilka minut po godz. 20.00 oficer dyżurny kętrzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w kierunku miejscowości Srokowo jedzie mercedesem sprinterem najprawdopodobniej pijany kierowca. Z przekazanych informacji wynikało, że kierowca jedzie „wężykiem”. Na wskazaną trasę natychmiast pojechał patrol, który na ul. Kętrzyńskiego w Srokowie zatrzymał do kontroli drogowej wskazany samochód. Podczas kontroli okazało się, że kierowca to mieszkaniec gminy Korsze. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że 33-latek był pijany. Wynik to 2,5 promila alkoholu w organizmie kierowcy. Dodatkowo mężczyzna nie miał w ogóle uprawnień do kierowania. Teraz mężczyzna za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.

Tego samego dnia czyli w sobotę (19.10.2024 r.) kilka minut po godz. 13:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został poinformowany o zdarzeniu drogowym z udziałem dwóch pojazdów. Z przekazanych informacji wynikało, że do zdarzenia doszło w rejonie skrzyżowania dróg wojewódzkich Kętrzyn-Bartoszyce, Reszel-Korsze i są osoby poszkodowane, które wymagają pomocy medycznej. Na wskazaną trasę natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że w rejonie skrzyżowania drogi wojewódzkiej W590 z drogą W592 kierujący mitsubishi 21-latek, jadąc od strony m. Reszel nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej toyocie, którą kierował 41-latek. Doszło do zderzenia pojazdów w których łącznie podróżowało 7 osób, z czego sześcioro odniosło obrażenia i zostali przewiezieni do szpitali. Na miejscu lądowały także dwa lotnicze pogotowia ratunkowe. Kierujący pojazdami byli trzeźwi.

 

Wszelkie okoliczności tego zdarzenia wyjaśni prowadzone w tej sprawie postępowanie.

 

Policjanci przypominają: najczęściej do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach:

 

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

 

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

 

 

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu,

  • z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;

  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;

  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;

  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

 

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

 

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

 

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

 

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

 

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Powrót na górę strony