Kętrzyn: 19 lat i 93 km/h na liczniku motocykla w miejscu gdzie obowiązuje prędkość do 40 km/h
Niespełna rok czasu posiadał prawo jazdy 19-latek, który został zatrzymany przez patrol ”drogówki” na zbyt szybkiej jeździe. Utrata prawa jazdy, mandat i punkty karne to konsekwencje złamania przepisów przez młodego kierowcę.
Młodość ma swoje prawa, ale z pewnością nie jest nim prawo do powodowania zagrożenia w ruchu drogowym i narażanie siebie oraz innych osób na niebezpieczeństwo. Niestety zapomniał o tym 19-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy na zbyt szybkiej jeździe.
Młody mężczyzna, a co za tym idzie, także młody kierowca, został zatrzymany do kontroli drogowej 20 sierpnia 2024 r. kilka minut przed godz. 21.00 na ul. Traugutta w Kętrzynie. Jak wykazał przyrząd do pomiaru prędkości, jego motocykl poruszał się z prędkością 93 km/h. Pomiar dokonany został w obszarze gdzie dozwolona jest maksymalna prędkość 40 km/h.
Podczas sprawdzenia kierowcy w policyjnych systemach informacyjnych okazało się, że swoje prawo jazdy odebrał niespełna 12 miesięcy temu. Tym samym kierowcę obowiązywał status „młodego kierowcy”.
W związku z popełnionym wykroczeniem, 19-latek został ukarany wysokim mandatem karnym i stracił prawo jazdy. Otrzymał również 13 punktów karnych. Utrata prawa jazdy i wysoki mandat to nie jedyne konsekwencje, jakie może za sobą pociągnąć jazda z nadmierną prędkością. Takie zachowanie na drodze stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu.
Przed nami jeszcze tylko kilka dni wakacji. Dla wielu osób będzie to czas powrotów z wypoczynku do miejsca zamieszkania. Apelujemy więc do wszystkich kierowców, by unikali ryzykownych zachowań i pamiętali, że pospiech jest złym doradcą. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Kierowco przestrzegaj dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniaj w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań. Każdy z nas powinien pamiętać o tym, że jako uczestnicy ruchu odpowiadamy za bezpieczeństwo nie tylko własne ale także tych osób, które z nami podróżują bądź korzystają z tych samych dróg.