Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: O przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów słów kilka

Na terenie powiatu kętrzyńskiego funkcjonują ciągi pieszo-rowerowe. Wraz z nimi, przy niektórych przejściach dla pieszych pojawiły się przejazdy dla rowerzystów oznaczone zarówno znakami pionowymi jak i poziomymi. Niestety część osób nie stosuje się do obowiązujących przepisów i pokonuje „zebrę” nie zsiadając z roweru.

Przejście dla pieszych – jak sama nazwa wskazuje – służy pieszym do przekraczania jezdni

Zgodnie z przepisami drogowymi rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest niedozwolone, a ignorowanie tego przepisu grozi mandatem karnym.

Jest przejazd dla rowerzystów? - Możesz przejechać na drugą stronę drogi

W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, rowerzysta nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z obowiązku zachowania ostrożności i upewnienia się czy na pewno bezpiecznie może przekroczyć jezdnię.

Przypominamy!

Przepisy zabraniają jeżdżenia rowerem po chodniku - jednak istnieją wyjątki

  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;

  • gdy są spełnione jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h i brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego;

  • podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) - wówczas kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Powrót na górę strony