Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Zgłosił pobicie. Teraz odpowie przed sądem

Codziennie dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymuje ponad 50 zgłoszeń z numeru alarmowego 112. Do każdego zgłoszenia wysyła policyjny patrol, który ma za zadanie sprawdzić autentyczność zgłoszenia i pomóc w rozwiązaniu problemu. Niestety, nadal zdarzają się takie, które angażują służby do zdarzeń, które nie miały miejsca. Tak też było i w tym przypadku. 37-latek, dla żartu, zgłosił, że został pobity i ma uraz głowy.

We wtorek (13.08.2024 r.) o godz. 18:30, policyjny patrol z Kętrzyna otrzymał informację, o bójce na ul. Dworcowej w Kętrzynie. Z relacji zgłaszającego wynikało, że został pobity i ma uraz głowy. Funkcjonariusze natychmiast pojechali to sprawdzić. Na miejscu nie potwierdzili zgłoszenia. Natomiast zastali tam zgłaszającego mężczyznę, który był pijany. Rozpytali 37-latka i ustalili, że zgłoszenie o rzekomym pobiciu było żartem. Jak tłumaczył, zrobił to, żeby policjanci mieli co robić.

Z przeprowadzonych czynności policjanci sporządzili dokumentację, która zostanie przesłana do sądu.

Za wywołanie fałszywego alarmu kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, sąd może orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, a co gorsza dla żartu, blokujemy linię telefoniczną osobie, która rzeczywiście może właśnie w danej chwili potrzebować pomocy. Poderwanie do akcji służb bez konieczności, niesie ze sobą dodatkowo poważne zagrożenie, gdyż w tym samym momencie medycy, strażacy czy też policjanci, zajęci fałszywym zgłoszeniem, nie mogą reagować na rzeczywiste zagrożenia i niesienia pomocy osobie potrzebującej. Nigdy nie dzwońmy na 112 bez powodu i dla żartu.

 

Powrót na górę strony