Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KPP w Kętrzynie: Oświadczenie w sprawie interwencji z dnia 17 lipca 2024 w Reszlu

W związku z niepełnymi i nierzetelnymi informacjami zawartymi w artykule zamieszczonym 23 lipca 2024 roku na stronie internetowej Radia Olsztyn oraz materiale radiowym, jaki w tej sprawie został wyemitowany na antenie radiowej tego dnia, poniżej zamieszczamy stanowisko Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie w tej sprawie.

W dniu 17 lipca 2024 r. o godz. 22:37 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w Reszlu na jednej z ulic mężczyzna, znany osobiście zgłaszającej, ma krążyć wokół budynku i „mamrotać”, co miało zaniepokoić zgłaszającą. Z treści tej informacji nie wynikało, aby miało tam dojść do zagrożenia zdrowia i życia przebywających tam osób. Na miejsce został wysłany policyjny patrol z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, który na miejsce interwencji dojechał w czasie 20 minut, a nie 40 jak jest to podkreślane w opublikowanym materiale. Policjanci mieli do pokonania dystans 20 km w porze nocnej.

Po przyjeździe policjantów pod wskazanym adresem funkcjonariusze zastali załogę zespołu ratownictwa medycznego, która opatrywała rękę mężczyźnie. Mężczyzna ten zachowywał się spokojnie. Dopiero wtedy policjanci uzyskali informację od obecnych na miejscu osób, że chwilę wcześniej mężczyzna miał wybić szyby, zerwać kable elektryczne oraz uszkodzić rury ciągów wodnych. Z ich relacji wynikało również, że mężczyzna był agresywny, pobudzony, zachowywał się nieracjonalnie. Decyzją medyków 35-latek w asyście policjantów został przewieziony do szpitala. Osoby uczestniczące w tym zdarzeniu zostały poinformowane przez policjantów o możliwym dalszym toku postępowania w sprawie zniszczenia mienia.

Zapewniamy, że w każdym przypadku zgłoszenia potrzeby policyjnej interwencji policjanci dążą do tego, by jak najszybciej podjąć profesjonalne działania stosowne do treści zgłoszenia.

Należy rozróżniać specyfikę działania jednostek Policji na poszczególnych poziomach. Służba całodobowa w jednostkach Policji jest pełniona w każdej komendzie powiatowej/miejskiej policji oraz w wybranych komisariatach na terenie garnizonu. Policjanci pełniący służbę w komisariatach, gdzie nie ma służby całodobowej, pełnią ją pozostając w dyspozycji oficera dyżurnego danej jednostki powiatowej/miejskiej. Ta służba jest pełniona w różnych godzinach, co wynika z analiz stanu bezpieczeństwa na danym terenie.

Policjanci Komisariatu Policji w Reszlu pełnią służby zarówno w dzień jak i w nocy. Planowanie służby odbywa się na podstawie comiesięcznej analizy stanu bezpieczeństwa, z której wynika w jakich dniach i w jakich godzinach zgłaszane są najczęściej interwencje oraz z informacji o zagrożeniach nanoszonych przez mieszkańców na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W miejscu zamieszkania mężczyzny, który był sprawcą interwencji z 17 lipca, w trakcie ostatnich 3 lat nie były podejmowane żadne interwencje Policji. Od początku lipca 2024 r. do chwili obecnej na terenie gminy Reszel po godz. 22:00 podjętych zostało 11 interwencji wynikających ze zgłoszeń mieszkańców, które w większości zostały przeprowadzone przez policjantów Komisariatu Policji w Reszlu, pełniących tam służbę w godzinach nocnych.

Odnosząc się do zarzutu, dotyczącego godzin otwarcia posterunków policji przypominamy, że założeniem funkcjonowania posterunków policji jest obsługa mieszkańców w sprawach bieżących. Celem ich tworzenia jest usprawnienie realizacji podstawowych zadań Policji na terenach gmin wiejskich i miejskich pozbawionych siedzib komisariatów, po to, by mieszkańcy mogli sprawy administracyjno-porządkowe załatwiać bliżej swojego miejsca zamieszkania. Godziny funkcjonowania posterunków również są dostosowywane do potrzeb mieszkańców. Decyzja o utworzeniu posterunku Policji w danym miejscu poprzedzona jest analizą stanu bezpieczeństwa na terenie gminy oraz konsultacjami z przedstawicielami samorządu terytorialnego.

Wbrew twierdzeniom zawartym w opublikowanym artykule i materiale radiowym, wypowiedzianym m.in. przez przedstawiciela NSZZ „Solidarność”, dane dotyczące stanu zatrudnienia w warmińsko-mazurskiej Policji są prawdziwe, jawne i odzwierciedlają faktyczną sytuację. Aktualnie na Warmii i Mazurach pozostaje 451 wolnych miejsc do służby w policyjnym mundurze. W Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie jest 19 wakatów (w tym 5 w Komisariacie Policji w Reszlu). Zainteresowanie służbą w Policji wzrasta, a w obecnym momencie analizowane jest ponad 440 podań, które trafiły do Sekcji Doboru KWP w Olsztynie.

Powrót na górę strony