Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Policjanci nadal kontrolują dzikie kąpieliska

Policjanci nadal kontrolują stan bezpieczeństwa na kąpieliskach. Sprawdzają m. in. czy dzieci wypoczywają pod nadzorem dorosłych. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa!

Upały i ładna pogoda sprzyjają i zachęcają do spędzania czasu nad wodą. Dlatego policjanci z Kętrzyna w dalszym ciągu prowadzą na terenie całego powiatu kontrole w rejonach dzikich kąpielisk, jezior i stawów. „Dzikie” kąpieliska to miejsca, które najczęściej nie są w żaden sposób zabezpieczone i oznakowane. Brak jest również opieki ratowników. Mają często zróżnicowane, głębokie i niepewne dno. Niejednokrotnie strome uskoki, gdzie głębokość nawet przy brzegu może wynosić kilka metrów, stanowią realne zagrożenie dla amatorów kąpieli wodnych.

Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na kąpiące się dzieci i sprawdzają czy są pod nadzorem dorosłych. Woda daje nam wiele przyjemności, ale nie wolno jej lekceważyć.

Podczas wakacyjnych wypadów nad wodę należy szczególną opieką otoczyć dzieci. Pamiętajmy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujmy osoby małoletnie tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

Jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stójmy bezczynnie. Należy niezwłocznie udzielić pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są: alkohol, brawura, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania lub nieodpowiednie przygotowanie się do kąpieli, ale także brak właściwego nadzoru dorosłych nad najmłodszymi. Część utonięć to wypadki losowe, które w połączeniu z innymi niesprzyjającymi okolicznościami doprowadziły do tragedii. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych.

PAMIĘTAJMY:

1. Należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby uprawnione.

2. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody (również na łódkę, kajak) pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.

3. Nie należy skakać do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.

4. Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza. Nie wchodźmy do wody zaraz po kąpieli słonecznej. Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego.

5. Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, należy upewnić się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.

6. Nigdy w pobliżu zbiorników wodnych nie wolno zostawiać bez nadzoru dzieci, nawet jeśli jest to staw czy basen na własnej posesji.

 

Powrót na górę strony