Kętrzyn: Policjanci, chroniąc ofiary przemocy domowej, kolejny raz wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania
Sprawca przemocy domowej otrzymał policyjny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do niego oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej.
Kętrzyńscy dzielnicowi wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia dla mieszkańca gminy Barciany, który podejrzany jest o stosowanie przemocy domowej. Mężczyzna ten nie może także zbliżać się do osoby pokrzywdzonej.
Kętrzyńscy policjanci interweniowali w jednej z miejscowości na terenie gminy Barciany po tym jak na numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która poinformowała, że ojczym bez powodu wszczął awanturę, w trakcie której szarpał i wyzywał ją, a także uderzył ją w twarz i kopnął w brzuch. Mężczyzna następnie uciekł.
Policjanci sporządzili niebieską kartę, a następnie po analizie zebranego materiału w tej sprawie podjęli decyzję o wdrożeniu procedury nakaz/zakaz.
Wobec mężczyzny wydano w poniedziałek (20.05.2024 r.) nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania, w którym mieszkał z pokrzywdzoną i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej przez okres 14 dni.
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobowiązani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz lub zakaz nie jest naruszany, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywa się następnego dnia po wydaniu nakazu/zakazu. W przypadku niestosowania się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu ustawodawca przewidział sankcje w kodeksie wykroczeń, który przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Takie uprawnienia daje policjantom tzw. ustawa antyprzemocowa. Dzięki temu policjant może natychmiast nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania. Ma to na celu szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą i odseparowanie jej od agresora. W każdym przypadku to sprawca przemocy opuszcza mieszkanie.
Od początku 2024 roku kętrzyńscy policjanci zastosowali procedurę nakazu i zakazu w 18 przypadkach.
Na przemoc domową nie można pozostawać obojętnym
Warto pamiętać, że brak reakcji, to ciche przyzwolenie. Szybka reakcja może ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu. Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym funkcjonariuszy. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji albo skorzystać z platformy Policja e-usługi. (https://euslugi.policja.pl/ - kontakt zwłaszcza dla osób głuchych i słabosłyszących). Osoby krzywdzone przez najbliższych powinny znaleźć w sobie siłę, by zgłosić się po pomoc i doprowadzić do ukarania sprawcy. Wsparcie i porady otrzymamy od operatorów m.in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 800 120 002), telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900).
Jak działać, jeśli obawiasz się o życie lub zdrowie swoje i swoich bliskich: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/natychmiastowa-ochrona-przed-przemoca2
Jak znaleźć ośrodek pomocy pokrzywdzonym: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy