Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czujność świadków i szybka reakcja policjantów pomogły uratować życie osób zagrożonych wychłodzeniem

O tym, że los osób zagrożonych wychłodzeniem nie jest nam obojętny świadczą zgłoszenia, które wpłynęły do kętrzyńskiej komendy. Dzięki czujności i właściwej reakcji świadków, policjanci pomogli osobom, których życie było zagrożone w związku z niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz. Apelujemy o zwracanie uwagi na osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku, a także będące pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie!

Zima to czas, gdy temperatury powietrza spadają poniżej zera. Jest to okres szczególnie groźny dla osób bezdomnych i nieporadnych życiowo, samotnych, pozostających bez opieki i osób pod wpływem alkoholu. Te osoby najbardziej narażone są na wychłodzenie. Jak co roku policjanci stale kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, pustostany i miejsca wskazane w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pomimo wzmożonych kontroli funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć wszędzie. Dlatego tak ważna jest właściwa reakcja każdego z nas.

O tym, że los osób zagrożonych wychłodzeniem nie jest obojętny mieszkańcom naszego powiatu, świadczą zgłoszenia, które odebrali w czwartek (04.01.2024) kętrzyńscy funkcjonariusze. I tak kilka minut po godz. 21:00 świadek zauważył mężczyznę leżącego na śniegu. Na zewnątrz panowały ujemne temperatury. Zgłaszający obawiał się o życie i zdrowie mężczyzny, dlatego natychmiast zadzwonił na numer alarmowy. Skierowani na miejsce policjanci zastali 42-letniego mieszkańca powiatu kętrzyńskiego, który był pod wpływem alkoholu. Stan, w jakim się znajdował i panująca aura realnie zagrażały jego życiu i zdrowiu. Na miejsce wezwano również zespół ratownictwa medycznego, który przewiózł mężczyznę do szpitala.

Do kolejnego bardzo podobnego zgłoszenia doszło również wczoraj około godz. 21:00. Dyżurny kętrzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonego świadka, że w rejonie dworca przebywa wyziębiona kobieta. Policjanci, którzy udali się we wskazane miejsce, ustalili, że przebywająca tam 49-latka jest osobą bezdomną. Kobieta była bardzo zziębnięta. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia i kobietę przekazano pod opiekę specjalistów.

Bezinteresowne zainteresowanie oraz właściwa reakcja świadków być może uchroniła te osoby przed zamarznięciem. Dlatego też policjanci apelują o życzliwość i okazanie pomocnej dłoni osobom potrzebującym.

W ciągu najbliższych dni za oknem ma utrzymać się mroźna temperatura. Dlatego nie bądźmy obojętni na osoby z naszego otoczenia, które są samotne, starsze, czy też nieporadne. Wraz z nadchodzącymi chłodami to właśnie im grozi największe niebezpieczeństwo. Dlatego zwracajmy uwagę na problemy tych osób, w sytuacjach zagrożenia poinformujmy odpowiednie służby, aby można było podjąć odpowiednie działania pomocowe. Jednak szczególnie zwracajmy uwagę na bezdomnych. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Nie zapominajmy również o osobach leżących na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza, gdy znajdują się pod wpływem alkoholu. Ci ludzie także potrzebują naszej uwagi i pomocy.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu zagrożeń posiada kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, dzięki czemu można wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Zachęcamy do korzystania z tej pomocnej społeczeństwu aplikacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112, bądź do właściwej jednostki policji.

Nie przechodźmy obojętnie, gdy widzimy niepokojącą sytuację. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie!

Powrót na górę strony