A ty wiesz, jak zachować się w miejscu zdarzenia drogowego?
Właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia drogowego jest niezwykle istotnym elementem związanym z możliwością odtworzenia przebiegu samego zdarzenia jak również bezpieczeństwem jego uczestników, bezpośrednich świadków oraz osób postronnych, które pojawiają się już w trakcie wykonywania czynności przez służby. Jeśli zdarzenie nie dotyczy ciebie bezpośrednio nie wchodź w zabezpieczony rejon, nie rób zdjęć i filmów, nie tamuj ruchu.
Rozróżniamy dwa główne typy zdarzeń drogowych. Są to kolizje i wypadki. Z kolizjami mamy do czynienia w przypadku tzw. niegroźnych stłuczek, gdzie osoby uczestniczące w zdarzeniu nie doznały poważnych obrażeń ciała. Należy wówczas, jeśli to możliwe, przemieścić pojazdy biorące udział w zdarzeniu w miejsce bezpieczne, nie utrudniające ruchu innym kierującym. Kiedy uczestnicy kolizji zgadzają się co do jej przebiegu, sprawca i pokrzywdzony nie mają wątpliwości kto ponosi winę i następuje porozumienie co do pokrycia szkód to w takim przypadku nie ma obowiązku powiadamiania policji. Z kolei wypadek jest wtedy, gdy chociaż jeden uczestnik zdarzenia doznaje obrażeń ciała skutkujących rozstrojem zdrowia powyżej 7 dni lub ponosi śmierć.W tej sytuacji nie należy przemieszczać pojazdów ani usuwać innych przedmiotów mogących mieć związek ze zdarzeniem, np. szkieł z rozbitych lamp, elementów karoserii czy innych rzeczy, które wypadły z pojazdu.
Jeśli jesteś uczestnikiem bądź bezpośrednim świadkiem takiego zdarzenia to, miarę możliwości, postaraj się oszacować liczbę i stan poszkodowanych a następnie powiadom służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Udziel też niezbędnej pierwszej pomocy w miarę swoich umiejętności. Od Twojej szybkiej reakcji zależeć będzie zdrowie a często nawet życie osób rannych. W przypadku, kiedy dysponujesz samochodem, ustaw go tak aby inni uczestnicy ruchu drogowego mieli utrudniony wjazd w samo miejsce zdarzenia, pomoże to zachować ślady, które będą istotne w późniejszym odtworzeniu przebiegu wypadku. Ustaw też trójkąt ostrzegawczy i załóż kamizelkę odblaskową, która spowoduje, że będziesz bardziej widoczny a tym samym zapewni Ci większe bezpieczeństwo. Spróbuj zapamiętać również jak najwięcej szczegółów, twoje zeznanie będzie kluczowe podczas wyjaśniania okoliczności zdarzenia. Pozostań, jeśli to możliwe, do dyspozycji służb. Inne obowiązki natomiast mają osoby, które nie uczestniczą bezpośrednio w wypadku, nie były świadkami zdarzenia a jedynie znalazły się w tym miejscu w związku z innym celem swojej podróży. Takie osoby przede wszystkim nie mogą przeszkadzać w prowadzonych działaniach. Kiedy w miejscu zdarzenia ruchem kierują osoby do tego uprawnione bezwzględnie stosuj się do wydawanych poleceń. Nie zwalniaj przesadnie, aby przyjrzeć się dokładnie miejscu zdarzenia, ponieważ powoduje to tamowanie ruchu i może dezorientować innych kierujących. Redukowanie prędkości podczas przejeżdżania obok miejsca wypadku, gdy nie ma takiej konieczności, może doprowadzić do tego, że tworzący się zator uniemożliwi sprawne dotarcie karetki, straży pożarnej czy policji do miejsca zdarzenia. Pamiętaj również o tym, że masz obowiązek ułatwić przejazd pojazdów uprzywilejowanych, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z ich drogi.
Otrzymanie szybkiej pomocy może decydować o życiu lub zdrowiu ofiar wypadku. Podobnie jest z nagrywaniem działań podczas jazdy. Z jednej strony stwarza to zagrożenie powstania wtórnego zdarzenia, tym razem z twoim udziałem, z drugiej, używanie telefonu podczas jazdy jest wykroczeniem i naraża ciebie na odpowiedzialność. Publikowanie nieodpowiednich zdjęć i filmów zawierających wizerunki osób, pojazdy, rzeczy osobiste uczestników może powodować również ogromne szkody moralne u bliskich ofiar, szczególnie w sytuacji, kiedy w zdarzeniu ktoś poniesie śmierć lub dozna poważnych obrażeń. W przypadku wypadków śmiertelnych ustalenie bliskich ofiar często wymaga czasu. Jest to również czas potrzebny służbom do osobistego dotarcia do tych osób i bezpośredniego przekazana tragicznej wiadomości. Pozostawianie swojego pojazdu na drodze i przychodzenie pieszo w rejon miejsca zdarzenia również nie jest dobrym pomysłem. Zachowanie takie wprowadza dezorganizację pracy służb, ponieważ te muszą się skupić również na osobach, które nie powinny wchodzić w zabezpieczony teren a czynią to z czystej ciekawości, nie zważając na to, że być może zadeptują właśnie ważne ślady lub przeszkadzają w prowadzonych działaniach. Informacje dotyczące poważnych zdarzeń drogowych z pewnością znajdą się w lokalnych mediach z zachowaniem zasad ochrony danych osobowych, w tym również ochrony wizerunku osób, w związku z tym nie narażając swojego bezpieczeństwa i nie utrudniając pracy służbom dowiesz się czego dotyczyło zdarzenie.
Osoba kierująca ruchem również nie udzieli Ci szczegółowych informacji na temat wypadku więc nie zatrzymuj się w celu zapytania jej o to. Z jednej strony ma inne zadania w tym momencie a z drugiej nie jest upoważniona do udzielania takich informacji, w szczególności osobom postronnym. I nie, nie przejedziesz, kiedy droga jest całkowicie zablokowana. Dziesiątki innych kierujących zastosowało się do poleceń i skorzystało z objazdu, nie zrobimy dla ciebie wyjątku. Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości wybrania innej trasy musisz cierpliwie zaczekać na zakończenie działań i udrożnienie ruchu. Musisz jednak liczyć się z tym, że działania ratownicze, zabezpieczenie a później opisanie wszystkich zebranych śladów i dowodów oraz finalnie uprzątnięcie jezdni może potrwać kilka godzin.
Każdy wypadek jest inny. Nie jest możliwe stworzenie jednego schematu postępowania. Pozwól działać służbom. Nie utrudniaj.