Kętrzyn: Jesteś świadkiem wypadku drogowego? Pamiętaj!
W każdej chwili może dojść do wypadku drogowego. Wielu kierowców nie wie jak ma się zachować widząc wypadek samochodowy. Niektórzy przejeżdżają obojętnie, inni panikują. Czas jest najważniejszy dla ofiar takiego zdarzenia - jeśli pomoc przyjdzie w porę są większe szanse na uratowanie czyjegoś życia. Zapoznaj się z radami policjantów jak zachowywać się gdy jesteśmy świadkami wypadku.
W przypadku, kiedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, w którym są ofiary (ranni lub zabici), po zatrzymaniu samochodu należy włączyć światła awaryjne i postojowe - w warunkach nocnych, jeżeli zajdzie taka potrzeba włączmy światła mijania, to one oświetlą miejsce wypadku. Oznakować miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym, w ten sposób ostrzeżemy o niebezpieczeństwie innych kierujących.
Oceń liczbę rannych i ich obrażenia
(będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. ilość karetek pogotowia ratunkowego),
Wezwij służby ratownicze
- wystarczy połączenie telefoniczne z jednym numerem alarmowym: 112
Twój komunikat winien zawierać następujące informacje:
Po pierwsze- podaj swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego zgłaszamy zdarzenie
Po drugie- podaj dokładny adres zdarzenia – możliwa najszybsza trasa dojazdu
Po trzecie- podaj ilość samochodów biorących udział w zdarzeniu, podaj ilość poszkodowanych. Od informacji o ilości osób poszkodowanych zależy, ile karetek wyśle dyspozytor, a więc jak szybko wszyscy poszkodowani otrzymają fachową pomoc. W wypadkach drogowych należy podać liczbę wszystkich osób biorących udział w zdarzeniu, nie tylko tych nieprzytomnych i najciężej poszkodowanych.
Po czwarte - określ ich stan. Należy prostymi słowami opisać, co dzieje się z osobami poszkodowanymi. Ważne jest, czy ofiara jest przytomna, oddycha, czy np. widać duże krwawienie. Krótko podać, na co skarży się osoba przytomna.
Po piąte- wysłuchaj instrukcji dyspozytora. Dyspozytor często zadaje dodatkowe pytania, chcąc uzyskać istotne dla niego informacje, co w rzeczywistości pozwala podjąć prawidłową decyzję. Wzywający może również dowiedzieć się, co ma robić do czasu przyjazdu karetki.
Po szóste - nie odkładaj słuchawki, jako pierwszy. Najlepiej poczekać, aż usłyszymy, że zgłoszenie jest przyjęte, a dyspozytor odłoży słuchawkę jako pierwszy.