Kętrzyn: Znęcali się nad najbliższymi. Policjanci nakazali im opuścić mieszkanie.
Konsekwencje stosowania przemocy wobec członków rodziny wiążą się z koniecznością natychmiastowej wyprowadzki. Można przypuszczać, że nie jest to łatwe dla osoby, która otrzyma taki nakaz i musi nagle opuścić mieszkanie. Z pewnością dużo trudniejsze jest życie pod jednym dachem z kimś ciągle awanturującym się. Prawo staje po stronie ofiar dając Policji możliwość wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania. Właśnie w takich czterech rodzinach interweniowali kętrzyńscy policjanci.
W miniony wekeend policjanci na terenie powiatu kętrzyńskiego interweniowali w czterech rodzinach gdzie dochodziło do przemocy psychicznej i fizycznej. Pijani mężczyźni wszczynali awantury domowe podczas których wyzywali swoje żony i partnerki słowami wulgarnymi, grozili pozbawieniem życia, popychali, szarpali za ubrania. Wobec mężczyzn policjanci wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do tego lokalu przez kolejne 14 dni. W rodzinach
wszczęta została procedura Niebieskiej Karty.
Od 30 listopada 2020 roku, Policja ma możliwość wydania wobec sprawcy przemocy domowej nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z krzywdzoną osobą lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Natomiast dzięki nowelizacji ustawy o Policji z 15 sierpnia bieżącego roku, Policja może wydać wobec sprawcy przemocy w rodzinie również zakaz zbliżania się do osoby dotkniętej przemocą na odległość ustaloną w metrach, zakaz kontaktowania się z nią za pomocą środków komunikowania się czy zakaz wstępu i przebywania w określonych miejscach, takich jak np. zakład pracy, szkoła czy obiekty sportowe, gdzie uczęszcza osoba dotknięta przemocą.
Nakaz/zakaz obowiązuje przez okres 14 dni, a osoba pokrzywdzona ma możliwość wnioskowania do sądu o jego przedłużenie. W okresie obowiązywania nakazu/zakazu Policja zobowiązana jest, do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz/zakaz nie jest naruszany, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywa się następnego dnia po jego wydaniu. W przypadku nie stosowania się do wydanego przez Policję zakazu/nakazu ustawodawca przewidział sankcje w Kodeksie wykroczeń – czyn zabroniony art. 66b zagrożony jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj artykuł 207 kodeksu karnego:
Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12