Kętrzyn: 39-latek - kopał, bił, wyzywał, groził pozbawieniem życia partnerce. Policjanci nakazali opuścić mu mieszkanie
Kętrzyńscy policjanci wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia dla 39-letniego mieszkańca gminy Srokowo, który podejrzany jest o stosowanie przemocy domowej wobec swojej partnerki. Mężczyzna musi liczyć się też z odpowiedzialnością za przestępstwo znęcania się, za co może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Kętrzyńscy policjanci interweniowali w jednym z domów na terenie gminy Srokowo. Wówczas to policjanci otrzymali zgłoszenie, że nietrzeźwy partner miał pobić zgłaszającą i grozić jej pozbawieniem życia. Pod wskazany adres natychmiast został wysłany policyjny patrol, który potwierdził zgłoszenie i odseparował 39-latka. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Policjanci ustalili, że mężczyzna stosował wobec swojej partnerki przemoc fizyczną i psychiczną min. kopał, bił, wyzywał, groził pozbawieniem życia. W rodzinie wszczęta została procedura Niebieskiej Karty. Policjanci skorzystali również z przysługującego im w ramach Ustawy antyprzemocowej, narzędzia. Wydali wobec 39-letniego mieszkańca gminy Srokowo nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego z pokrzywdzoną lokalu mieszkalnego oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Zgodnie z uregulowaniami, policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:
-
podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
-
w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:
-
zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
-
jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
-
złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.
Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:
-
do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
-
w miarę możliwości numeru telefonu,
-
informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu Policja będzie zobowiązana do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz lub zakaz nie jest naruszany, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywać się będzie następnego dnia po wydaniu nakazu lub zakazu. W przypadku niestosowania się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu ustawodawca przewidział sankcje w kodeksie wykroczeń (czyn zabroniony art. 66b), który przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
http://www.niebieskalinia.info/