Aktualności

04.06.2015r.-Policyjne działania „Boże Ciało 2015″

Boże Ciało to święto, z którym głównie kojarzą nam się procesje idące ulicami miast. To również dzień wolny od pracy, ale nie dla wszystkich. Policjanci już w środę rozpoczęli działania związane z długim weekendem. Kontrole prędkości, sprawdzanie stanu trzeźwości kierujących, czy kontrola stanu technicznego- to jedne z wielu zadań funkcjonariuszy na te dni.

Z doświadczenia wiemy, że każdy wydłużony weekend wiąże się ze znacznym natężeniem ruchu, zwłaszcza w dniu wyjazdów i powrotów. Duża liczba kierujących na drogach może wywoływać u niektórych niepożądane zachowania. Pośpiech, brawura, alkohol to dziś najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Dlatego na drogach powiatu kętrzyńskiego w tym okresie będzie więcej patroli. Policjanci bez pobłażania będą hamować zapędy piratów drogowych i tych którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Nieodpowiedzialni kierowcy nie tylko zagrażają sobie, ale i innym uczestnikom ruchu drogowego. Priorytetem jak przy każdym dłuższym weekendzie, jest wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy wsiądą w tych dniach na tzw. „podwójnym gazie". Żadne tłumaczenie nie pomoże. Policjanci skutecznie uniemożliwią dalszą jazdę.

Przypominamy:

W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

Zatrzymanie prawa jazdy

W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Przypominamy również o konieczności korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia najmłodszych pasażerów w specjalnych fotelikach.

Na drogach pojawią się policjanci na motocyklach, radiowozy wyposażone w wideorejestratory, zarówno oznakowane jak i nieoznakowane. W użyciu funkcjonariuszy będą też ręczne mierniki prędkości.

Policjanci przypominają o ograniczeniach w ruch pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz poruszania się wymienionych pojazdów obowiązywał będzie:
- 3 czerwca 2015 roku (środa) od godziny 18:00 do godziny 22:00,
- 4 czerwca 2015 roku (czwartek) od godziny 8:00 do godziny 22:00.

Apelujemy do kierujących o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.  Bądźmy ostrożni zwłaszcza w Boże Ciało – w tym dniu wierni będą uczestniczyć w procesjach, najczęściej poruszając się po drogach publicznych.

W dniu 4 czerwca 2015 roku  w związku z procesjami Bożego Ciała na terenie powiatu kętrzyńskiego będą utrudnienia w ruchu na następujących drogach:

- w godz. 12.00 – 14.30 ul. Daszyńskiego (ciąg drogi wojewódzkiej nr 592)

- w godz. 10.30 – 11.00 trasa Karolewo – Czerniki

- w godz. 12.00 – 14.00 trasa Kętrzyn – Nakomiady – Ryn, trasa Kętrzyn – Sławkowo – Nakomiady oraz trasa Szestno – Nakomiady

- w godz. 13.00 – 15.00 trasa Barciany – Srokowo (ul. Barciańska i ul. Kętrzyńska)  

Powrót na górę strony