Kętrzyn: Dzielnicowi z terenu powiatu kętrzyńskiego i ich cele działań priorytetowych
Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie prowadzą działania w oparciu o opracowane plany działań priorytetowych dla swoich rejonów służbowych. Plan działań priorytetowych to narzędzie, które ma poprawić skuteczność współdziałania dzielnicowego z mieszkańcami.
Głównym zadaniem dzielnicowego jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami, pomoc w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Każdy dzielnicowy opracowuje plan priorytetowy. Jest to narzędzie, które ma uspołecznić zadania realizowane przez dzielnicowych i zwiększyć skuteczność współdziałania dzielnicowego z mieszkańcami na rzecz poprawy bezpieczeństwa w danym rejonie. W ramach planu priorytetowego dzielnicowy przez pół roku pracuje nad rozwiązaniem konkretnego problemu, który występujące w jego rejonie służbowym, a jest uciążliwy dla mieszkańców. Po upływie sześciu miesięcy kończy realizację planu, o ile osiągnie zakładane cele lub kontynuuje do czasu ich zrealizowania. Określone zadania wynikają z oczekiwań społecznych uzyskanych podczas spotkań, konsultacji, debat ze społeczeństwem oraz z bieżącej analizy zagrożeń.
Zadania jakie realizują w I półroczu 2023 roku dzielnicowi na terenie powiatu kętrzyńskiego w poszczególnych rejonach przedstawiają się w następujący sposób:
Miasto i Gmina Kętrzyn
Rejon nr I asp. szt. Grzegorz Czerwiński - Gromadzenie się osób na zapleczach budynków w Kętrzynie przy ulicy Powstańców Warszawy 3/3a. Osoby te spożywają alkohol w miejscach objętych zakazem, zakłócają porządek publiczny przez głośne krzyki, zaśmiecają. Zachowania takie trwają od godzin rannych do godzin wieczorowych. We wskazanych miejscach od czerwca 2022 roku miały miejsce 2 interwencje. Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa było 6 zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscu zabronionym, grupowania się osób. Przekazywane są także uwagi ze strony osób w trakcie służb obchodowych i podczas spotkań z naciskiem hałasy i spożywanie alkoholu. Opisany problem powoduje zakłócenie porządku publicznego, a także obniżenie poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Głównym celem do osiągnięcia jest ograniczenie występujących zagrożeń o 50% – ograniczenie spożywania alkoholu, zakłócenia porządku publicznego, ograniczenie zgłoszeń ze strony społeczeństwa lokalnego, a co za tym idzie poprawienia odczucia bezpieczeństwa publicznego.
Rejon nr II mł. asp. Krzysztof Kwiecień - Gromadzenie się osób w rejonie ul. Uroczej 5. Uroczej 7, oraz Różanej 6a w rejonie sklepu „Delikatesy" oraz na osiedlowych placach zabaw, na placach zabaw przyległych przedszkoli Akademia Przedszkolaka" i Malinka" ul. Westerplatte gdzie teren jest nieoświetlony, a dostęp swobodny. Grupujące się osoby przebywające w tych rejonach spożywają alkohol. załatwiają potrzeby fizjologiczne w rejonie bloków oraz placu zabaw dla dzieci, zakłócają ład i porządek publiczny oraz spoczynek nocny poprzez głośne zachowanie się, głośne odtwarzanie muzyki, dochodzi do demoralizacji nieletnich i zaśmiecania. W sklepie Kolekcja" ul. Ob. Westerplatte i.. Alkohole Świata" ul. Różana 6A prowadzona jest sprzedaż alkoholu. Informacje dotyczące zdarzeń były przekazywane poprzez KMZB (ostatnie 12 m-cy - 4 zgłoszenia), przez administrację SM Pionier oraz mieszkańców Osiedla Sikorskiego, a także osobiście w trakcie pełnionych służb obchodowych bezpośrednio dla dzielnicowego. W SWD odnotowano w ciągu ostatnich 12 m-cy 6 zgłoszeń dot. spożywania alkoholu oraz 7 zgłoszeń dot. zakłócenia ładu i porządku publicznego w tym zgłoszenie odnośnie demoralizacji nieletnich i zgłoszenie nieobyczajnego wybryku, zaśmiecania miejsc, a także zgłoszenie kradzieży i kradzieży z włamaniem.
Głównym celem do osiągnięcia jest ograniczenie występującego zagrożenia spadek o 50%
Rejon nr III mł. asp. Michał Anczewski - W rejonie służbowym nr 3, w Kętrzynie przy ul. Łokietka 29 obręb budynku spółdzielni mieszkaniowej w którym mieszczą się sklepy spożywcze i monopolowe, dochodzi do grupowania się osób spożywających alkohol oraz zakłócających ład i porządek publiczny. Do tych zachowań dochodzi w różne dni tygodnia, szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Teren jest nieogrodzony i nie posiada monitoringu co sprzyja zachowaniom aspołecznym. Opisany problem powoduje zakłócenie porządku publicznego, a także obniżenie poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności. W roku 2022 r. do chwili obecnej przeprowadzono kilkanaście interwencji Policji dotyczących spożywania alkoholu czy leżących osób nietrzeźwych.
Postawiony cel w działaniu priorytetowym w pierwszym półroczu to całkowite wyeliminowanie zjawiska. Ocena stopnia realizacji celu zostanie określona na podstawie danych zawartych w analizie stanu bezpieczeństwa i informacji ze Straży Miejskiej w Kętrzynie.
Rejon nr IV asp. szt. Jarosław Stanicki - W Kętrzynie pomiędzy ulicami Asnyka – Pocztowa – Traugutta, znajduję się skwer zieleni wraz ze znajdującym się tam chodnikiem, ławkami. W tym rejonie w godzinach wieczorowo nocnych dochodziło, przewracania śmietników, spożywania alkohol i zaśmiecania terenu zieleni, opakowaniami i butelkami po alkoholu. W pobliskich zakrzaczeniach nn. osoby załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Pracownicy KTBS Kętrzyn, informowali, iż po zakończeniu pracy i opuszczeniu budynku są zaczepiani przez osoby siedzące na ławkach. Odnotowano 1 zgłoszenia na KMZB, potwierdzone. Wskazany obszar jest wizytówka miasta dla osób przyjezdnych z pobliskich miejscowości w tym uczniów pobliskich szkół, które z przystanku autobusowego kierują się do centrum miasta. Uzyskane informacje potwierdzają, iż na wskazanym obszarze występują wskazane nieprawidłowości, świadczą o tym pozostawione śmieci w zakrzaczeniach w obrębie ławek oraz informację od osób sprzątających teren miasta.
Głównym celem do osiągnięcia jest wyeliminowanie niepokojących zjawisk i zagrożeń w rejonie objętym działaniami priorytetowymi o 70 %, właściwsze zagospodarowanie i rewitalizacja terenu zieleni, dążenie do doświetlenia rejonu.
Rejon nr V asp. szt. Piotr Dzirba - W miejscowości Smokowo, gm. Kętrzyn często dochodzi do nie zachowania przez właścicieli, posiadaczy psów zwykłych środków ostrożności przy ich trzymaniu oraz problem wałęsających się bezpańskich psów. Problem był zgłaszany dzielnicowemu przez mieszkańców miejscowości Smokowo, a także zaznaczany 4 razy na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, które zostały potwierdzone przez policję. Funkcjonariusze przeprowadzili w tym rejonie 2 interwencje związane z wałęsającymi się bezpańskimi psami. Sprawcy wykroczeń zostali pouczeni. Podejmowane działania nie przyniosły rezultatu. Opisany problem powoduje obniżenie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Głównym celem do osiągnięcia jest ograniczenie występującego zagrożenia – spadek o 50 % nanoszonych na KMZB zagrożeń oraz ujawnionych wykroczeń porządkowych przez Policję. Ocena stopnia realizacji celu zostanie określona na podstawie danych za lipiec 2023 r.
Rejon nr VI st. sierż. Jacek Szawkowski (obecnie pełniący obowiązki za mł. asp. Justynę Śpiewak) - Karolewo Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Franciszka Kamińskiego w Karolewie. W dzień oraz wieczorem młodzież, uczniowie szkoły gromadzą się w rejonie szkoły, a także w rejonie sąsiadującym ze szkołą w rejonie bloku 3a w Karolewie. Osoby te zakłócają spokój mieszkańcom okolicznych budynków, wywołują zgorszenie u osób małoletnich, poprzez palenie tytoniu. Problem był zgłaszany dzielnicowemu przez mieszkańców miejscowości Karolewo oraz Sołtysa sołectwa Karolewo. W okresie szkolnym sytuacje gromadzenia się młodzieży były nanoszone na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podejmowane działania nie przyniosły rezultatu.
Głównym celem do osiągnięcia jest ograniczenie występującego zagrożenia – spadek o 50 % nanoszonych na KMZB zagrożeń oraz ujawnionych wykroczeń porządkowych przez Policję.
Gmina Srokowo
Rejon nr VII asp. szt. Grzegorz Gąsior - Gromadzenie się osób na terenie m. Srokowo: Wiata przy Pl. Rynkowym punkt sprzedaży przez Koła Gospodyń Wiejskich, przystanek autobusowy oraz ławeczki wokół Ratusza, teren przy Leśnej Szkole od strony ul. Ogrodowej, wiata przy stawku przy ul. Barciańskiej. Grupujące się osoby spożywają alkohol, zakłócają ład i porządek publiczny oraz spoczynek nocny poprzez głośne zachowanie się, dochodzi do niszczenia mienia, zaśmiecania.
Informacje dotyczące zdarzeń były przekazywane poprzez KMZB (ostatnie 12 m-cy – 14 zgłoszeń, zgłoszenia z SWD - 12 ), przez Wójta Gminy Srokowo, Gminną Radę Seniorów, przez mieszkańców m. Srokowo w trakcie pełnionych służb obchodowych bezpośrednio dla dzielnicowego.
Ograniczenie występującego zagrożenia – spadek o 50% zgłoszeń ze strony społeczeństwa lokalnego a co za tym idzie poprawy odczucia bezpieczeństwa publicznego.
Gmina Barciany
Rejon nr VIII asp. Radosław Rafalski - W miejscowości Barciany często dochodzi do nie zachowania przez właścicieli psów zwykłych środków ostrożności przy ich trzymaniu oraz problem wałęsających się bezpańskich psów. Problem był zgłaszany dzielnicowemu przez mieszkańców, a także zaznaczany 4 razy na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, które zostały potwierdzone przez policję w 2 przypadkach. Sprawcy wykroczeń zostali pouczeni jak również przeprowadzono rozmowę z innymi posiadaczami zwierząt. Podejmowane działania nie przyniosły rezultatu.
Zadaniem priorytetowym dzielnicowego jest ograniczenie występującego zagrożenia – spadek o 50 % nanoszonych na KMZB zagrożeń oraz ujawnionych wykroczeń porządkowych przez Policję. Ocena stopnia realizacji celu zostanie określona na podstawie danych za lipiec 2023
Komisariat Policji w Korszach
Rejon nr IX asp. szt. Stanisław Lewkowicz - Gromadzenie się grup młodzieży w rejonie targowiska miejskiego w Korsze ul. Mickiewicza 1 oraz amfiteatru w godzinach popołudniowych i wieczornych z natężeniem w dni wolne, spożywanie alkoholu, zakłócenia porządku publicznego, oraz niszczenie mienia poprzez akty wandalizmu. Zgłoszenia mieszkańców do dzielnicowego odnotowane interwencje policji w tym rejonie.
Głównym celem do osiągnięcia jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa podróżujących, dążenie do wyeliminowania zjawiska, podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez kontrole dworca o różnych porach oraz torowiska, represjonowanie sprawców.
Rejon nr X asp. szt. Stanisław Lewkowicz ( obecnie pełniący obowiązki za st. asp. Dariusza Dobrzyńskiego) - Nielegalna wycinka drzew w rejonie parku znajdującego się w Równinie Górnej 2 gm. Korsze przy pałacu stanowiącego zabytek. Zgłoszenia w SWD oraz mieszkańców do dzielnicowego.
Głównym celem do osiągnięcia jest ustalenie właściciela posesji oraz wyeliminowanie zjawiska.
Komisariat Policji w Reszlu
Rejon nr XI mł. asp. Paweł Ziółkowski - W rejonie służbowym w Reszlu przy ul. Łukasińskiego, w rejonie parkingu znajdującego się przy budynku mieszkalnym nr 8, dochodzi do zaśmiecania i zakłócania spokoju przez młodzież szkolną, grupującą się najczęściej w czasie przerw pomiędzy lekcjami.
Zagrożenie, które będzie objęte działaniami priorytetowymi wynika przede wszystkim z oczekiwań społecznych przekazywanych dzielnicowemu w trakcie obchodu rejonu służbowego (8 zgłoszeń ) jak również informacji przekazanych telefonicznie przez dyrekcję szkoły. Problem dotyczący zakłócania spokoju jak również zaśmiecania, zgłaszany był wielokrotnie przez mieszkańców wspólnoty oraz pracowników Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu podczas spotkań w szkole.
Głównym celem dzielnicowego jest spadek o 80% zgłoszeń lub całkowite wyeliminowanie występującego zagrożenia (zarówno przez Policję jak i Straż Miejską w Reszlu). Podjęte działania mają przełożyć się na zapewnienie większego spokoju i bezpieczeństwa mieszkańcom wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Łukasińskiego oraz innym mieszkańcom Reszla. Ocena stopnia realizacji celu zostanie określona na podstawie danych za lipiec 2023r. zawartych w KMZB, analizie stanu bezpieczeństwa oraz informacji ze Straży Miejskiej w Reszlu.
Rejon nr XII st. asp. Paweł Obolewicz - W rejonie służbowym na terenie miejscowości Widryny i Leginy dochodzi do niewłaściwego zabezpieczenia zwierząt, najczęściej psów, które biegają po ulicy, w pobliżu budynków mieszkalnych jak również w miejscach uczęszczanych przez rowerzystów tj. trasy rowerowe. Do takich zdarzeń dochodzi w różne dni tygodnia o różnych porach dnia i nocy.
Powyższy problem stanowi niebezpieczeństwo pogryzienia osób przez psy, wyrządzenie szkód w mieniu, a także stwarzanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym przez zwierzęta biegające po ulicach. Opisany problem przyczynia się również do obniżenia poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności, jak również turystów, zwiedzających okoliczne rejony podczas wycieczek rowerowych. Wskazany problem stanowi również duże zagrożenie dla dzieci spędzających czas wolny na podwórzu, zwłaszcza w okresie ferii zimowych oraz wakacji.
Zagrożenie, które będzie objęte działaniami priorytetowymi wynika przede wszystkim z oczekiwań społecznych przekazywanych dzielnicowemu w trakcie obchodu rejonu służbowego, zwłaszcza przez sołtysów wskazanych miejscowości, jak również ich mieszkańców. Powyższe zagrożenie, wynika również z oczekiwań społecznych wskazanych na KMZB, a także we wskazanych miejscowościach podejmowanych było kilka interwencji Policji dotyczące powyższego problemu, w trzech przypadkach właściciele psów zostali pouczeni za powyższe wykroczenie. W ostatnim okresie, we wskazanym rejonie, na KMZB naniesiono cztery zagrożenia „Bezpańskich, wałęsających się psów” z czego trzy potwierdzono. Ponadto z ustaleń dokonanych w Straży Miejskiej w Reszlu wynika, że w okresie ostatnich kilku miesięcy, funkcjonariusze SM również otrzymywali zgłoszenia dot. niewłaściwego zabezpieczenia zwierząt we wskazanym rejonie z czego kilka potwierdzili.
Głównym celem do osiągnięcia jest spadek o 80% lub całkowite wyeliminowanie występującego zagrożenia bezpańskich, wałęsających się psów ( zarówno przez Policję, jak i Straż Miejską ) Ocena stopnia realizacji celu zostanie określona na podstawie danych za lipiec 2023r, zawartych w KMZB, analizie stanu bezpieczeństwa i informacji ze Straży Miejskiej w Reszlu.
Gmina Barciany
Rejon nr XIII mł. asp. Grzegorz Lubowiecki - W miejscowości Drogosze w pobliżu zabytkowego pałacu znajdują się pustostany przy których w godzinach popołudniowo - wieczornych oraz nocnych grupują się młodzi ludzie. Przyjeżdżają oni samochodami, spożywają alkohol, zaśmiecają teren, głośno odtwarzają muzykę co zakłóca spokój a także cisze nocną okolicznym mieszkańcom. Powyższe zdarzenia zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa czterokrotnie, a także kilkukrotnie były zgłaszane przez mieszkańców miejscowości Drogosze w trakcie obchodu. W toku weryfikacji potwierdzono ten fakt w trzech przypadkach.
Zadaniem priorytetowym dzielnicowego jest wyeliminowanie niepożądanego zjawiska
Przypominamy, że w celu ułatwienia kontaktu z Policją oraz dzielnicowym przyporządkowanym do Państwa miejsca zamieszkania, stworzona została aplikacja mobilna „Moja Komenda”. Zawarte są w niej dane teleadresowe wszystkich jednostek Policji w kraju, jak również dane dzielnicowych, w tym numery telefonów oraz adresy e-mail, na które można przekazywać wszystkie informacje o zagrożeniach występujących w rejonie danego dzielnicowego.