Kętrzyn: Potrącenie 14-latki. Policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę
W Kętrzynie doszło do potrącenia nastolatki na przejściu dla pieszych. Poszkodowana z urazem nogi została przewieziona do szpitala. Kierowca był trzeźwy. Kętrzyńscy policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia oraz apelują zarówno do pieszych, jak i kierowców o wzmożoną ostrożność. Warunki drogowe są trudne, a widoczność ograniczona!
W czwartek (05.01.2023) około godz. 17:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszej. Z przekazanych informacji wynikało, że do zdarzenia doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Traugutta w Kętrzynie.
We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący Hondą 46-letni mężczyzna jadący od strony ronda Dmowskiego w kierunku ronda Jana Pawła II na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił prawidłowo przechodzącą przez przejście 14-letnią dziewczynę, która z urazem nogi została przywieziona do szpitala w Biskupcu. Kierujący Hondą mężczyzna był trzeźwy.
Na miejscu pracowali policjanci z wydziału ruchu drogowego i funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo-śledczej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce zdarzenia, zrobili jego oględziny, zrobili zdjęcia, szkic sytuacyjny, przesłuchali uczestnika. Zebrany materiał dowodowy, jak i wyniki kolejnych prowadzonych przez policjantów czynności posłużą śledczym do pozostałych ustaleń na temat okoliczności wypadku.
Niestety jest to kolejne groźne zdarzenie z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego w powiecie kętrzyńskim. Mając na uwadze te zdarzenia, policjanci apelują do uczestników ruchu o rozsądek oraz ostrożność na drodze.
Musimy pamiętać, że każdy kierowca dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym.
Piesi także mają szereg obowiązków. Zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który zabrania pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie w sytuacji, gdy może dojść do zderzenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy bezwzględnie zadbać o bycie widocznym na drodze.
Policjanci przypominają:
Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście. Kierujmy się zasadą szczególnej ostrożności i zasadą ograniczonego zaufania.