Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Fałszywy telefon-zagrożone oszczędność. Seniorze nie daj się oszukać!!!

„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” - to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy, która jest najbardziej narażona na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. W projekcie partnerskim biorą udział funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie. Założenia projektu podejmują problematykę związaną ze zorganizowaną przestępczością o charakterze międzynarodowym przeciwko mieniu, na tzw. legendę. Głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat specyfiki oszustw metodą na „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.

W poniedziałek (31.10.2022 r.) w sali odpraw w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie mł. insp. Marcin Piechota wspólnie z profilaktykiem społecznym oraz instruktorem technik i taktyk interwencji przeprowadzili spotkanie z seniorami o ich bezpieczeństwie w każdej dziedzinie życia. Zastępca Komendanta w swoim wystąpieniu opowiadał o fałszywych telefonach wykonywanych przez oszustów. W trakcie pogadanki przedstawił informacje na temat oszustw dokonywanych przez sprawców oraz sposobów uchronienia się przed nimi. Omówione zostały zasady zachowania się w przypadku próby dokonania oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika poczty”, a także co zrobić gdy dostaniemy wiadomość sms z podejrzanym linkiem. Nie zabrakło również przykładów takich przestępstw, które zaistniały na terenie powiatu kętrzyńskiego.

Funkcjonariusze zapewniali słuchaczy, że najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia i zweryfikowanie informacji od nieznajomego z osobą najbliższą. Ponadto, wielokrotnie zaznaczali, że Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze. Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali ulotki i materiały promocyjne w postaci breloków do kluczy, kubków i toreb materiałowych.

Osoby starsze z ogromnym zainteresowaniem słuchały o tym, jak ustrzec się przed oszustem i nie dać się zwieść jego manipulacjom. Funkcjonariusze  zakończyli spotkanie z nadzieją, że  przekazane seniorom informacje spowodują, że żaden z nich nie pozwoli się oszukać fałszywemu urzędnikowi lub wnuczkowi.

 

Spotkanie pod hasłem „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Powiadom swojego seniora” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Działanie skierowane do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy najbardziej narażonej na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.

Dodatkowym punktem spotkania było przekazanie cennych uwag dotyczących samoobrony. Asp. Marcin Bondar instruktor taktyk i technik interwencyjnych opowiedział i zademonstrował jak ustrzec się przed ewentualnym zagrożeniem. W zgodnej opinii uczestników takie zajęcia z policjantami oprócz doskonalenia samych technik samoobrony dają także większą pewność siebie, że w przypadku wystąpienia zagrożenia, można będzie skutecznie odeprzeć atak agresora.

  • Fałszywy telefon-zagrożone oszczędności
  • Spotkanie z instruktorem taktyk i technik interwencyjnych
  • Pokaz samoobrony
  • spotkanie z seniorami
  • torby materiałowe
Powrót na górę strony