Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Wyjeżdżasz? Zabezpiecz dom czy mieszkanie przed kradzieżą z włamaniem

O bezpieczeństwo swojego mienia warto dbać przez cały rok. Niestety w okresie wakacyjnym możemy być jeszcze bardziej narażeni na włamania i kradzieże. Zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie czy dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Poniżej przedstawiamy kilka rad.

Życzliwy sąsiad to najlepsze i sprawdzone zabezpieczenie, dlatego przed wyjazdem poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem. Niech zabiorą z wycieraczki gazetki reklamowe i wyciągną korespondencję ze skrzynki na listy.

 

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna. Nie zapomnijmy też o budynkach wolnostojących. Tam też sprawdźmy, czy wszystko jest pozamykane. Okna dachowe i piwniczne, drzwi garażowe i inne pomieszczenia, przez które złodziej może się dostać do naszego domu, powinny zostać przed wyjazdem sprawdzone.

 

Informację o wyjeździe pozostawmy dla siebie i dla sąsiada, którego poprosimy o pomoc. Nie mówmy o tym innym osobom, aby nie nagłaśniać informacji o naszej nieobecności.

 

Wartościowe przedmioty i większą gotówkę dobrze zabezpieczmy. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacyjnego wyjazdu zamieszczajmy dopiero po powrocie.

 

Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje większe szanse na wykrycie sprawcy.

 

Policjanci radzą jak do minimum ograniczyć te zagrożenia.

 

 Zabezpiecz drzwi :

 

  • wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe - wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy; w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe;
  • zabezpiecz dom poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek; nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
  • doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy - wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej;
  • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

 

 Poznaj swojego sąsiada:

 

    Pamiętaj - najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń na nr alarmowy. Dzisiaj pomożesz Ty -jutro pomogą Tobie!

 

 Pamiętaj! Dzwoń na Policję, gdy:

 

  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • usłyszysz hałasy na posesji sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;
  • opuszczając na dłuższy czas swój dom (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw zaufanemu sąsiadowi klucze i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach, czy wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji;
  • zauważysz podejrzaną osobę obserwującą okoliczne obiekty.

 

 Nie ryzykuj niepotrzebnie:

 

  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności;
  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (magnetowid, komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;
  • równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania móc zrekompensować sobie poniesione straty.
Powrót na górę strony