Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Pijany cyklista wyeliminowany z ruchu drogowego

Pomimo wielu działań podejmowanych przez policję problem kierujących na „podwójnym gazie” na naszych drogach istnieje. Dotyczy nie tylko kierujących samochodami, ale także pieszych i rowerzystów. Każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie dla siebie oraz innych.

W 2017 roku na terenie powiatu kętrzyńskiego doszło do 37 wypadków drogowych podczas których zginęło 5 osób, a 36 zostało rannych. W 4 przypadkach sprawcami wypadków byli nietrzeźwi kierujący i jedna osoba piesza. Na terenie powiatu doszło również do 531 kolizji z których 25 spowodowanych było przez pijanych kierowców i 3 nietrzeźwych pieszych. Łącznie kętrzyńscy policjanci ujawnili 101 pijanych kierowców i 12 nietrzeźwych rowerzystów.


Wczoraj kilka minut po godz. 19.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez mężczyznę, że na trasie Kętrzyn-Wopławki całą szerokością jezdni idzie pijany mężczyzna i prowadzi rower.  Jak dodał, mężczyzna ten miał wcześniej jechać rowerem tylko, że zgłaszający zatrzymał swój pojazd i zwrócił cykliście uwagę by ten zszedł z jednośladu bo stwarza zagrożenie dla siebie i innych. Na wskazaną trasę natychmiast pojechali policjanci. Jak się okazało dobre rady zgłaszającego nie poskutkowały na długo, gdyż 28-latek, po tym jak została mu zwrócona uwaga przez innego uczestnika ruchu drogowego ponownie  wsiadł na rower i jechał przed siebie. Policjanci zatrzymali  28-latka. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mieszkańca miasta wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna twierdził, że chwilę wcześniej wypił kilka kieliszków wódki.
Wkrótce 28-latek usłyszy zarzut. Zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń, za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu albo grzywny do 5 tys., zł. i zakaz kierowania rowerami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Pomimo wielu apeli nadal odnotowujemy przypadki nietrzeźwych kierujących, którzy ryzykują nie tylko swoje życie, ale również swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego. Kierowco pamiętaj!!! za kierownicę wsiadaj  zawsze wypoczęty i trzeźwy. Jeśli masz wątpliwości czy możesz kierować pojazdem, informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z alkomatu stacjonarnego w budynku kętrzyńskiej komendy Policji, po zgłoszeniu się do dyżurnego.
Nie powinniśmy pozostawać obojętni  gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Należy nie dopuścić takiej osoby do kierowania pojazdem, a jeżeli okaże się to bezskuteczne niezwłocznie powiadomić Policję. W ten sposób możemy zapobiec tragedii.
Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.