Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego wieku. Cel spotkania-bezpieczeństwo osób starszych.

Jak nie paść ofiarą oszustów, naciągaczy, jak zabezpieczyć mieszkanie oraz jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, a także podczas poruszania się po drodze ? – to tematy przewodnie spotkania kętrzyńskich policjantów ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego wieku.

Kętrzyńscy policjanci od lat działają na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Wychodząc naprzeciw problemom bezpieczeństwa  seniorów. Wczoraj funkcjonariusze spotkali się ze słuchaczami  Uniwersytetu Trzeciego wieku. Głównym celem spotkań było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia. Wiele uwagi poświęcono oszustwom, na jakie są narażone osoby starsze, szczególnie te samotne. Wyjaśniono seniorom, jak powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo w domu oraz omówiono przestępstwa, których ofiarami najczęściej padają. Przypomniano m.in. metody oszustw "na wnuczka", "policjanta", "pracownika socjalnego", pracownika gazowni" i inne. Seniorzy dowiedzieli się, jak należy się zachować, aby nie paść ofiarą oszustów, złodziei oraz nieuczciwych domokrążców. Przestrzegano także przed zakupowymi okazjami. Podczas spotkania policjanci ruchu drogowego omówili z seniorami problematykę bezpieczeństwa na drodze. Przedstawili  niebezpieczeństwa grożące podczas poruszania się po drodze, jako pieszy,  kierujący rowerem i samochodem. Ponadto udzielano seniorom wskazówek, jak należy zachowywać się na drodze, by uniknąć wypadku i bezpiecznie dotrzeć do celu. Przypomniano o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Zwrócono także uwagę na zagrożenia, takie jak przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też jazdę rowerem po przejściu dla pieszych.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?
– Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
– Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
– Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
– W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
– W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.


Powrót na górę strony