Aktualności

Kętrzyn: Nie czyń drugiemu... o tolerancji i szacunku z uczniami

Szacunek i tolerancja to fundament poprawnych relacji między ludźmi. Wielkie słowa, ale czy potrafimy obrócić je w czyny? O szacunku i tolerancji oraz ich braku funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie rozmawiały z młodzieżą.

Każdy z nas ma prawo do bycia sobą, do własnych poglądów, opinii, własnych uczuć i wyrażania siebie. Każdy z nas oczekuje od innych szacunku, akceptacji i zrozumienia. Każdy z nas szuka własnego sposobu na wyrażenia siebie, odróżnienia się od innych, zaistnienia, podkreślenia swojej odrębności i niepowtarzalności. Różnorodność jest więc cenna i pożądana.

Z drugiej jednak strony boimy się odmienności, często reagujemy na nią z nieufnością, a nawet z agresją. Z niewiadomych powodów z góry zakładamy, że ten „inny” jest gorszy, choć tak naprawdę nawet nie daliśmy sobie szansy go poznać. A wystarczyłoby podejść do drugiego człowieka z szacunkiem, bez uprzedzeń, akceptując go takim, jaki jest. Wystarczyłoby posłuchać, co ma do powiedzenia, spróbować zrozumieć.

Szacunek podstawą wszelkich relacji między ludzkich. To fundament, na którym możemy budować nasze wzajemne relacje, wspólnotę. To platforma, która umożliwia nam konstruktywne działanie i pozwala na rozwiązywanie problemów.

Bez szacunku nie ma też tolerancji, a przecież to ona pozwala ludziom ze sobą współistnieć nawet jeżeli różnią się od siebie, mają inne poglądy, nawet gdy się ze sobą nie zgadzają.

Akceptacja drugiego człowieka bez względu na to kim jest, jaki jest jego status majątkowy, jakie ma poglądy, w co wierzy i jakiego jest koloru skóry. Każdy z nas właśnie przez swoją różnorodność wnosi coś istotnego do życia, wzbogaca je i sprawia, że jest atrakcyjne i ciekawe. Brak szacunku i tolerancji to prosta droga do agresji, nienawiści, dyskryminacji, konfliktów i przemocy.

Słowa ranią i to czasami bardziej niż cokolwiek. Rany po obelgach, ośmieszeniu, poniżającym traktowaniu czasami pozostają w człowieku na całe życie.

Podczas spotkania uczniowie mieli również okazję do zapoznania się z odpowiedzialnością karną, wynikającą z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, korzystając z okazji policjantki, przestrzegały uczniów o niebezpieczeństwie w sieci. Przypomniały także, że przemoc w sieci, potrafi bardzo mocno zranić…

Postaw się w czyjejś sytuacji, zanim go osądzisz…

Traktuj innego tak, jak sam chciałbyś być traktowany...

  • w tle dzieci i policjantka, a na pierwszym planie logo 20 lat Systemu Ochrony Praw Człowieka w Policji
  • dzieci i policjantka prowadząca prelekcję
  • w tle dzieci i policjantka, a na pierwszym planie logo Policji
  • policjantka prowadząca spotkanie z dziećmi
Powrót na górę strony