Aktualności

Kętrzyn: Potrącenie pieszej na oznakowanym przejściu dla pieszych

Niestety, każdego dnia na naszych drogach czyhają niebezpieczeństwa. Wychodząc do pracy, szkoły czy na zakupy, nie myślimy o tym. Należy jednak być ostrożnym, by do domu wrócić całym, i zdrowym. Dzisiaj o dużym szczęściu mogą mówić zarówno piesza, jak i kierowca.

W czwartek (11.04.2024 r.) kilka minut po godz. 6:00 oficer dyżurny kętrzyńskiej jednostki Policji został powiadomiony o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. Kajki w Kętrzynie. Z przekazanych informacji wynikało, że na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona kobieta. We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący pojazdem osobowym marki Suzuki, 72-letni mężczyzna, wykonując manewr skrętu w lewo z ulicy Sikorskiego w ul. Kajki, potrącił przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych 76-latkę. Na szczęście pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia kobieta po przebadaniu przez zespół ratownictwa medycznego okazało się, że nie odniosła poważnych obrażeń. Kierujący autem za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych oraz na jego konto wpłynęło 15 punktów karnych.

Przypominamy: piesi mają nie tylko prawa, ale i obowiązki. Przede wszystkim muszą sprawdzić, czy wejście na „pasy” jest bezpieczne. Kierowcy z kolei, dojeżdżając do przejść, muszą zwolnić!

Obowiązki kierowcy przy przejściu dla pieszych:

 

  • Kierowca ma przede wszystkim obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych – również pieszemu wchodzącemu na to przejście.

  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący pojazdem, musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak, aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

  • Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą.

  • Nie należy omijać, bądź wymijać samochodu kierowcy ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno wtedy próbować zdążyć przed pieszym. W takiej sytuacji złym pomysłem jest też rozpoczynanie manewru wyprzedzania.

  • Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia.

  • Nie wolno parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.

     

Obowiązki pieszych przy przekraczaniu jezdni

 

  • Nowe obowiązki nałożone na kierowców nie zwalniają pieszych z ich powinności. Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego.

  • Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu.

  • Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

Czego pieszym nie wolno...

 

  • Pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, na przykład w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych.

  • Nie wolno także przebiegać przez jezdnię, wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, nie można też wychodzić na jezdnię na przykład zza autobusu.

  • Nowo wprowadzona regulacja dodatkowo zabrania pieszym, którzy wchodzą na jezdnię lub przekraczają ją (także na przejściu dla pieszych) korzystania m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.

 
Powrót na górę strony